Двогранний кут

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Геометрія[ред. | ред. код]

Двогранний кут

Двогранний кут — геометрична фігура, утворена двома півплощинами, обмеженими спільною прямою. Півплощини, які утворюють фігуру такого кута, називають гранями, а пряму, що їх обмежує, ребром.

Для визначення його величини використовується кут, утворений двома напівпрямими, що виникають внаслідок перетину двох напівплощин площиною, перпендикулярною до їх ребра, який називається лінійним кутом двогранного кута.

Усі лінійні кути двограного кута рівні між собою.

На відміну від кута між площинами (який може набувати значень від 0 до 90°), градусна міра лінійного кута двограного кута може набувати значень від 0 до 180°.

Лінійний кут двогранного кута

Щоб виміряти двогранний кут, можна взяти будь-яку точку на його ребрі і перпендикулярно до ребра в кожній грані провести з цієї точки промені. Лінійний кут між цими двома проментями й буде визначати градусну міру двогранного кута.Якщо двогранний кут дорівнює 90°, то площини називають перпендикулярними.

В аналітичній геометрії косинус двогранного кута дорівнює скалярному добутку нормалей до площин:

.

Структурна хімія[ред. | ред. код]

Ілюстрація відрізка білка з показаними діедральними кутами

У структурній хімії — кут між проєкціями двох зв'язків, що відходять від сусідніх атомів, на площину перпендикулярну до зв'язку, що з'єднує сусідні атоми. Наприклад, у чотириатомній системі X–A–B–Y це кут між проєкціями зв'язків X–A та B–Y на площині, перпендикулярній до зв'язку АВ. Використовується як геометричний дескриптор у молекулярному моделюванні. Синонім — торсійний кут.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]