Дзеамі Мотокійо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дзеамі Мотокійо
яп. 世阿弥
Народився 1363
Провінція Іґа, Східноморський край, Японія[1]
Помер 1443
Японія
Громадянство
(підданство)
Японія
Діяльність актор, драматург, філософ, письменник, актор театру, Інтендант, композитор
Володіє мовами японська
Батько Kanami[d]
Діти Motomasa Jūrō[d]

Дзеа́мі Мотокі́йо (яп. 世阿弥元清; 13631443) — японський актор і драматург.

Вчені нараховують близько 50 п'єс, написаних Дзеамі.

Його творчість — невід'ємна частина театру Но, для якого Дзеамі писав свої п'єси та розробив теорію театрального мистецтва.

Біографія[ред. | ред. код]

Життя Дзеамі з самого дитинства було насичено цікавістю та любов'ю до театру. Його батько — Кан'амі Кійоцугу (1333—1384), майстер вистав саругаку, був придворним артистом. Він відомий також як драматург та композитор. Кан'амі вважається засновником японської національної драми — театру Но, засновником театру «Кандзедза».

Після смерті Кан'ами його син Дзеамі, якому виповнився на той час двадцять один рік, очолив трупу театру Но. Вершини своєї актерської слави Дзеамі досяг лише у сорок років. Однак після смерті покровителя — сьогуна Асикага Йосиміцу, який багато зробив для розвитку та процвітання театру, життя трупи та Дзеамі дуже змінилося.

Тепер актори виступали в основному у провинції та віддалених селищах. Новий сьогун — Асикага Йосинорі — завдавав утисків родині Дзеамі, а в 1434 р. заслав славетнго актора на острів Садо за те, що той відмовився віддати тексти своїх трактатів своєму племіннику, фавориту сьогуна. Лише через два роки Дзеамі вдалося повернутися, коли до влади прийшов новий воєнний правитель.

Останні роки життя Дзеамі провів у Кіото в домі свого зятя (за іншою версією — в селищі Оті, в домі онука). Акторська династія обірвалася: старший син Дзеамі Мотомаса, який подавав великі надії, раптово помер, молодший — Мотойосі — став буддиським священиком.[2]

Примітки[ред. | ред. код]