Дитяча література

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Дитяча література — література, творена безпосередньо дітьми[1] або для дітей. До неї належать різні жанри фольклору (див. дитячий фольклор: лічилки, дражнилки, ігрові пісні та ін.), а також перші спроби пера юних початківців (поезія, проза тощо), опубліковані в періодиці для дітей («Соняшник», «Барвінок», «Малятко», «Однокласник» та ін.) чи в колективних збірниках на зразок «Первоцвіту», спорадично друкованого у видавництві «Веселка» (Київ), у виданні «Ластовенятко» (К., 1995), упорядкованому Надією Кир'ян.

У терміні «Дитяча література» часто змішуються поняття «Література для дітей» і «Дитяча літературна творчість»[2].

Треба розрізняти такі поняття, як дитяча література

Термін дитяча література позначає сукупність творів художнього і нехудожнього характеру, призначених для читання дітьми різних вікових категорій (і створених з урахуванням специфіки дитячого сприйняття). Твори дитячої літератури виступають об’єктом видань для дітей.

Термін література для дітей є ширшим, аніж дитяча література ним позначають і література, створена спеціально для дітей, і така, яка створювалася для дорослого читача, але може бути цікавою (і зрозумілою) певним дитячим віковим категоріям.

За цільовим призначенням дитячі видання можна поділити на художні, пізнавальні і навчальні. При чому, чим молодший читач, тим більше «функцій» акумулює для нього будь-яка книжка. Тобто для наймолодших навіть художня книга буде виступати і як пізнавальна, і як навчальна. А чим старший читач, тим більше розмежовується для нього література і кожна книга набирає власного, цілком конкретного цільового призначення.

Сьогодні у широкий загал виходять не лише паперові видання, але й мультимедійні. І це стосується як «дорослої» так і «дитячої» книги. Електронні видання часто суміщають в собі навчальний і розважальний аспекти. Світовий ринок мультимедіа представляє усі види дитячої літератури, з рештою, такі книги мають багато переваг, адже можуть певним чином взаємодіяти з дитиною, озвучені тексти, рухомі ілюстрації, можливість робити певні запити і навіть «вести діалог», маніпулювання графічною та відеоінформацією – усе це розвиває в дитини навички роботи з комп’ютерною технікою.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Детская литература // Литературная энциклопедия: В 11 т. — М., 1929—1939. Т. 3. — М.: Изд-во Ком. Акад., 1930. — Стб. 222—223. Архів оригіналу за 25 серпня 2011. Процитовано 16 червня 2010.
  2. (рос.) Детская литература // Литературная энциклопедия: В 11 т. — [М.], 1929—1939. [Архівовано 2011-08-24 у Wayback Machine.]

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Літературознавчий словник-довідник / Роман Гром'як, Юрій Ковалів та ін. — К. : Академія, 1997.
  • Огар Е. І. Дитяча книга: проблеми видавничої підготовки: Навч. пос. Для студ. вищ. навч. закл. / Українська академія друкарства. – Львів: Аз-Арт, 2002. – 160 с. – ISBN 966-7912-11-6
  • Колекція «Українська дитяча книга 1885—1923 рр.» Педагогічного музею України : Каталог-путівник / Національна академія педагогічних наук України, Педагогічний музей України ; [укладачі: В. О. Гайдей, О. П. Міхно; автор передмови О. Я. Савченко; наук. консультант О. В. Сухомлинська]. — К. : ПМУ, 2015. — 144 с. ; іл. — (Сер. «Бібліофонд Педагогічного музею» ; вип. 1).http://pmu.in.ua/download/14585/ [Архівовано 10 листопада 2019 у Wayback Machine.]
  • Українська дитяча книга 1920-х років у фондах Педагогічного музею України : Каталог-путівник / Педагогічний музей України ; [укладачі : В. О. Гайдей, О. П. Міхно ; наук. консультант О. В. Сухомлинська]. — Київ : ПМУ, 2018. — 116 с. ; іл. — (Сер. «Бібліофонд Педагогічного Музею» ; вип. 4).http://pmu.in.ua/download/14667/ [Архівовано 10 листопада 2019 у Wayback Machine.]
  • Українська дитяча книжка Галичини (друга половина ХІХ ст. - 1939 р.): історико-книгознавчий аспект : Моногр. / Г. Корнєєва; Львів. галерея мистецтв, Музей "Русалка Дністрова", Музей-садиба М.Шашкевича. - Л., 2004. - 301 c. - Бібліогр.: 465 назв.
  • Українська дитяча література: антологія / вступ. ст. та упоряд. Л.П. Козачок. – К. : Вища школа, 2002. – 519 с. – ISBN 966-642-144-5.

Посилання[ред. | ред. код]