Доміція Лепіда

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Доміція Лепіда
Fernand Lematte La mort de Messaline.JPG
Народилася
Рим, Стародавній Рим
Померла 54
Рим, Стародавній Рим
Країна Стародавній Рим
Батько Луцій Доміцій Агенобарб
Мати Антонія Старша
Брати, сестри Гней Доміцій Агенобарб і Доміція Лепіда Старша[1]
У шлюбі з Марк Валерій Мессала Мессалін Барбат, Фавст Корнелій Сулла Лукулл і Гай Аппій Юній Сілан
Діти Валерія Мессаліна[1], Марк Валерій Мессала Корвін, Фавст Корнелій Сулла Фелікс і Marcus Junius Silanusd

Доміція Лепіда (10 рік до н. е. — 54 рік н. е.) — давньоримська матрона, політичний діяч Римської імперії.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походила з роду нобілів Доміціїв. Донька Луція Доміція Агенобарба, консула 16 р. до н. е., та Антонії Старшої, тітка імператора Нерона.

У 15 році н. е. вийшла заміж за Марка Валерія Мессалу Барбата, у 19 році народила доньку Мессаліну. Перший чоловік Лепіди помер у ранній молодості. Вдруге вона вийшла заміж за Фавста Корнелія Суллу. У 24 році народила йому сина.

Напочатку 37 року звинувачувалася в інцесті зі своїм братом Гнеєм Доміцієм Агенобарбом, але процес не був завершений через смерть імператора Тіберія. Після смерті брата і заслання його дружини Агрипіни у 40 році взяла в свій будинок їх трирічного сина Луція Доміція Агенобарба, в майбутньому імператора Нерона, однак займалася його вихованням не надто ретельно.

У 41 році до влади прийшов Клавдій, чоловік Мессаліни й зять Лепіди, він повернув із заслання Агрипіну. До цього часу Лепида овдовіла й у 41 році втретє вийшла заміж за Гая Аппія Юнія Сілана. Але в результаті підступів Мессаліни Сілан незабаром був звинувачений в підготовці замаху на Клавдія й страчений. Лепида перебувала в поганих стосунках з донькою й примирилася з нею лише напередодні її загибелі у 48 році.

У 49 році Лепида вступила в гостре суперництво з Агрипіною за вплив на свого небожа, юного Луція Агенобарба, якого було всиновлено Клавдієм під ім'ям Нерон. Доміція лепіда намагалася завоювати його любов ласками і щедротами. У 54 році була звинувачена у чаклунстві з метою згубити Агрипіну. Свідчення проти неї давав Нерон. Нарцис, впливовий фаворит Клавдія, намагався домогтися виправдання Лепіди, але марно — вона була засуджена Клавдієм до смерті й незабаром страчена.

Родина[ред. | ред. код]

1. Чоловік — Марк Валерій Мессала Мессалін Барбат

Діти:

2. Фавст Корнелій Сулла, консул-суфект 31 року

Діти:

3. Гай Аппій Юній Сілан, консул 28 року

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Suet. Claud. 26; 29; Nero 5—6
  • Dio LX 14, 3;
  • Zonar. IX 9