Думки щодо виховання дочок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Перша сторінка першого видання книги

«Думки про виховання дочок: з акцентом на жіночу перевагу у найважливіших обов'язках в житті» (англ. Thoughts on the education of daughters: with reflections on female conduct, in the more important duties of life) — перша робота, яка опублікована британською феміністкою Мері Волстоункрафт. Опублікована в 1787 її другом Джозефом Джонсоном.

«Думки» є повчальною книгою, в якій викладені поради щодо освіти жінок середнього класу, який почав зароджуватись у Британії. Не дивлячись на домінуючі роздуми про мораль та етикет, текст також включає базові настанови щодо виховання дітей, такі як догляд за немовлям.

Рання версія сучасного посібника, повчальна книга 18 століття описує багато літературних традицій, таких як поради щодо підручників і релігійних наративів. Відбувся бурхливий розвиток кількості повчальних книг, опублікованих протягом другої полвини 18 століття, а Волстоункрафт використала розвиток ринку в своїх інтересах, опублікувавши «Думки». Однак книга стала лише помірно популярною: вона отримала позитивну оцінку, але лише одним журналом та була передрукована тільки один раз. Не дивлячись на це, вона була розібрана на цитати в тогочасних популярних журналах, не перевидавалася аж до розквіту феміністського літературознавства в 1970-х.

Як і інші книги про поведінку того часу, «Думки» адаптувала старі жанри до характеру нового середнього класу. Книга закликає матерів вчити своїх дочок аналітично мислити, бути самоорганізованими, чесними, задоволеними своїм соціальним станом та оволодівати навичками торгівлі (у випадку, якщо виникне потреба утримати себе). Ці цілі викликали у Уолстонкрафт сумніви щодо інтелекту Джона Локка, проте, вона надає важливу роль релігії та природним емоціям, а це відрізняє її роботу від його. Її мета — навчити жінок бути гідними матерями та дружинами тому що, як вона стверджує, що це ролі, через які вони можуть найбільш ефективно брати участь в житті суспільства. Переважно «домашня» роль жінки у нарисах Волстоункрафт, роль, яка здавалась найбільш важливою для неї, була інтерпретована феміністським літератуними критиками як така, як це не парадоксально, що обмежує їх в приватній сфері.

Бібліографія[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]