Дівоча вежа (Стамбул)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Координати: 41°01′16″ пн. ш. 29°00′14″ сх. д. / 41.02111° пн. ш. 29.00389° сх. д. / 41.02111; 29.00389

Дівоча вежа
Дівоча вежа
Реверс банкноти в 10 лір (1966—1981)

Дівоча вежа (Леандрова вежа, (тур. Kız Kulesi) Киз Кулесі — Дівоча вежа) — маяк на невеликому острові у Босфорській протоці, в районі Ускюдар. Вежа є одним із символів міста. Зображена, зокрема, на полотні Айвазовського «Вид Леандрової вежі в Константинополі».

Первісно (з 408 року до Р. Х.) грецька вежа для попередження руху перських кораблів, діючи як шлагбаум перед містом. Відомий залізний ланцюг, захищав вхід в протоку, його було натягнуто між вежею і півостровом. У ХІІ сторіччі було перебудовано на маяк, відновлено османами в 1509 році. Час від часу служив як в'язниця або карантин. Сьогоднішній зовнішній вигляд здобула з 1763, реконструкція відбулася 1998—1999 рр. На 2010-і вежа є станцією управління рухом на Босфорі, кав'ярнею і рестораном.

Легенди[ред. | ред. код]

Існує багато легенд про будівництво вежі і про її місцезнаходження. Найвідоміша турецька легенда свідчить: Турецький султан шалено любив свою дочку. Одного разу оракул напророкував, що його дочка помре, від укусу змії. Переляканий батько, щоб уникнути нещастя вирішив закрити дочку у недосяжності для змій, і вирішив побудувати вежу. Після того, як вежа була побудована, султан наказав перевести його дочку до вежі, щоб уберегти її від можливої ​​смерті. Коли дочці султана виповнилося 18 років, султан подарував їй горщик з фруктами. Коли іменинниця відкрила горщик, в фруктах виявилася отруйна змія, яка вкусила дівчину, внаслідок чого вона померла, як і було передбачено оракулом. За іншою легендою — дівчина залишилася жива, її врятував принц, висмоктавши отруту змії. Звідси і назва — Дівоча вежа.

Ще одну легенду розповідають екскурсоводи про другу назву вежі — вежа Леандро. Згідно цієї легенді вежа отримала свою назву на честь героя давньогрецького міфу — юнака Леандр, який полюбив Геру, жрицю Афродіти, яка заради нього порушила обітницю безшлюбності, і щоб зустрічатися з нею, перепливав щоночі протоку Дарданелли. Небезпека не могла зупинити закоханого юнака і щоночі знову і знову він плив туди, де горів далекий вогонь смолоскипа, який запалювала Геро. Але одного разу вогонь згас, і не зумів знайти в темряві правильну дорогу до острівця Леандр потонув. Вранці хвилі винесли його тіло до ніг дівчини що так і не дочекалася його. У розпачі дівчина піднялася на вежу, кинулася в море і потонула. Але протока Дарданелли розташована за 300 км південніше.

Дівоча вежа сьогодні[ред. | ред. код]

З метою відкрити вежу для відвідувачів в 1999 році в ній був проведений капітальний ремонт. Слідом за цим було оголошено, що за рік в рамках туристичного проекту у вежі розташуються ресторан і культурний центр. Сьогодні для туристів і інших відвідувачів у вежі відкриті ресторан, кафе, бар, оглядовий майданчик і сувенірна крамничка. На невеликих катерах відвідувачі можуть дістатися до вежі корабликами від причалів Кабаташ (фракійська частина) і Юскюдар (анатолійська частина).

Ресурси Інтернету[ред. | ред. код]