Етельвальд (король Йорвіку)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Етельвальд
Coin of Æthelwold ætheling.JPG
Народився невідомо
Помер 902
Національність сакси
Діяльність суверен
Титул король Йорвіку
Посада King of Northumbria[d] і King of East Anglia[d]
Термін 900—902 роки
Попередник Кнут I
Наступник Гальфдан II
Конфесія католицтво
Рід Вессекська династія
Батько Етельред I
Мати Вулфтрита
Брати, сестри  • Æthelhelm[d]

Етельвальд (давн-англ. Æthelwold, Æthelwald; ? — 902) — король Йорвіку у 900902 роках, король Східної Англії у 901—902 роках (як Етельвольд II).

Життєпис[ред. | ред. код]

Молоді роки[ред. | ред. код]

Походив з Вессекської династії. Молодший син Етельреда I, короля Вессексу, та Вулфрити. Про дату народження нічого невідомо. Втім відомо, що у 871 році, коли помер Етельред I, Етельвальд був досить малим. Виховувався при двору свого стрийка — короля Альфреда. Вперше згадується у 881 році. Отримав почесний титул етелінг (на кшталт принца). Разом з тим намагався повернути собі частину майна, яке заповідав батько, проте марно. У 893 році отримав 3 маєтки в Сасексі.

У 899 році після смерті короля Альфреда висунув претензії на трон Вессексу. Втім у битві при Вімборні зазнав поразки від Едуарда, сина Альфреда, та втік до королівства Йорвік.

Королювання[ред. | ред. код]

У Йорвіку зумів перетягнути на свій бік місцеву знать та військовиків, після чого у 900 році повалив короля Кнута, завдавши тому поразки у битві при Скарборо. Разом з тим його співкоролем став знатний вікінг Хардекнут.

У 901 році уклав союз з данами Східної Англії, які обрали його своїм королем. Водночас данська армія, що перебувала на землях колишнього королівства Ессекс підтримала Етельвальда. Останній мав намір за допомогою данів захопити трон Вессексу.

У 902 році розпочато велику військову кампанію: війська Йорвіку рушили зі східної Мерсії, щоб була підвладною вікінгам, до західної Мерсії та Вессексу, а Етельвальд на чолі потужного війська перетнув річку Темза. Він зумів захопити значні області в Кенті. У вирішальній битві при Холмі у Східній Англії (вважається в сучасному Кембрідширі) вікінги здобули рішучу перемогу, проте сам Етельвальд загинув. Після цього королем обрано представника роду Лоброка — Гальфдана II.

Джерела[ред. | ред. код]

(англ.)

  • Abels, Richard (1998). Alfred the Great: War, Kingship and Culture in Anglo-Saxon England. Harlow, UK: Longman. ISBN 0-582-04047-7.
  • Yorke, Barbara. «Edward as Ætheling'». A: Edward the Elder 899—924. Routledge, 2001. ISBN 0-415-21497-1.
  • Rollason, David (2003). Northumbria 500—1100: Creation and Destruction of a Kingdom. Cambridge, UK: Cambridge University Press. ISBN 0-521-81335-2.