Забита рана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Забита рана

Забита рана (Vulnus contusum) - рана, яка є наслідком великої механічної сили при зіткненні тканин тіла з тупими предметами. У зоні впливу сили відбуваються розрив шкіри, сильний забій м'язів, нервів та інших тканин або розтрощення їх, нерідко з переломом кісток. Забиті тканини просочені кров'ю, позбавлені кровопостачання і іннервації, представляють собою гарне живильне середовище для мікробів і сприяють розвитку інфекції. Кровотеча при таких ранах незначна або відсутня. Виниклий в момент травмування сильний біль незабаром слабшає, тому що нервові закінчення тимчасово втрачають здатність проводити імпульси (рановий ступор). Розходження країв рани спочатку невелике, потім збільшується внаслідок скорочення м'язів.

Після удару необхідно прикласти до ушкодженого місця холод (гумову грілку або пластикову пляшку, наповнену холодною водою; якщо є лід, потрібно покласти його в поліетиленовий пакет, можна скористатися замороженим шматком м’яса, замороженими овочами з морозильника). Обернувши лід чистим полотняним рушником, потримайте його на місці удару протягом 15-20 хвилин. На наступні 15-20 хвилин прикладіть до місця удару тканинну, серветку чи бинт, змочені холодною водою.

Лід та інші охолоджуючі предмети ніколи не накладайте безпосередньо на шкіру, завжди потрібно загортати їх у полотняну серветку чи хустку.

Надалі щодня оглядайте місце забиття або гематоми. У своєму розвитку синець проходить кілька етапів — змінюється його колір. На початку, коли кров в тканинах ще «свіжа», — синяк червоний, потім, коли кров розсмоктується, — він стає синім, потім жовтим.

Забиті рани голови завжди повинен обробляти спеціаліст — зокрема, щоб виявити можливі внутрішні пошкодження.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Медицина Це незавершена стаття з медицини.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.