Західна смуга

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Арагон, лінгвістичні зони іспанської, арагонської та каталанської мов
Розташування Західної смуги на мапі каталанських країн

За́хідна сму́га (кат. Фра́нжа да Пуне́н, Franja de Ponent, араг. Francha Oriental) — близько 60 населених пунктів в іспанській Автономній області Арагон, на кордоні з Каталонією, де розмовною мовою є каталанська (діалекти каталанської, включаючи перехідні говірки від арагонської та іспанської до каталанської). Західна смуга не є цілісним адміністративним утворенням.

Населення — 47 686 осіб (на 2007 р.).

Західна смуга включає в себе 4 найсхідніші райони Арагону : Рібагорсу (її північну, центральну і західну частини) (кат. Ribagorça, араг. Ribagorza), Літеру (кат. Llitera, араг. A litera), Баш-Сінку (кат. Baix Cinca, араг. Zinca Baxa) та Матарранью (кат. Matarranya, араг. Matarraña).

Загалом на Західній смузі каталанською говорять до 90 % населення — це найбільший показник з усіх каталанських країн. Однак досі ця мова не має офіційного статусу (каталанську не використовують у місцевому діловодстві, у навчальних закладах її вивчають лише факультативно) : зараз лише готується проект закону, який би нормалізував лінгвістичну ситуацію на Західній смузі, однак навіть там каталанську на території Арагону пропонується називати «арагонською» (хоча насправді арагонська мова поширена в іншій частині Арагону — а саме на півночі області).

Посилання[ред.ред. код]