Арагон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Арагон

ісп. Aragón
араг. Aragón
кат. Aragó

Escudo d'Aragón.svg
Flag of Aragon.svg
Герб Арагону Прапор
Castillo de Loarre 2006.jpg
Столиця Сарагоса
Країна Flag of Spain.svg Іспанія[1]
Межує з: Наварра,
Ла-Ріоха,
Кастилія і Леон,
Кастилія-Ла-Манча,
Валенсія,
Каталонія
Провінції Сарагоса
Теруель
Уеска
Офіційна мова іспанська
Населення
 - повне 1,28 млн чол. (2006)
 - густота 26,77
Етнікон кат. aragonès, aragonesa
ісп. Aragonano, aragonés(a)
Площа
 - повна 47 719 км²
Висота
 - максимальна 3 404 м
(Ането)
Часовий пояс UTC+1 і UTC+2
Статус автономії 16 серпня 1982 року
Президент Марселіно Іґлєсіас Рікоу
Сенаторів 14
Депутатів 13
Вебсайт aragon.es
Код ISO 3166-2 AR
Localización de Aragón.svg

Map
Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Арагон

Араго́н (ісп. Aragón, [aɾaˈɣon]; кат. Aragó, [əɾəˈɣo]; араг. Aragón) — іспанське автономне співтовариство. Розташовано на півночі Іспанії і межує з Францією і автономними співтовариствами Кастилія—Ла-Манча, Кастилія і Леон, Каталонія, Ла-Ріоха, Наварра і Валенсія. Днем Арагона є 23 квітня — день Святого Георгія (ісп. San Jorge), заступника регіону.

Демографія[ред. | ред. код]

Згідно з переписом 1991 року в Арагоні було 1,18 млн чол., тобто 2,95% від чисельності населення країни. Щільність населення становила 25,2 чол./км².

У 2005 році чисельність населення зросла до 1,27 млн чол. Це означає, що майже половина населення Арагона проживає в Сарагосі.

Мовна ситуація[ред. | ред. код]

Aragon languages.svg

Більшість жителів Арагона говорять кастильською (іспанською) мовою, яка є офіційною. У деяких районах регіону живуть носії арагонської і каталанської мов.

Кастильська є офіційною мовою і поширена на всій території регіону. Місцева кастильська має відмінні риси, обумовлені впливом арагонської мови.

Арагонською мовою говорять в невеликих населених пунктах в провінції Уеска. Загальне число носіїв — близько 12 000.

Каталанською мовою говорять у деяких районах (комарках) на сході Арагона, у так званій Західній смузі.

Географія[ред. | ред. код]

Площа Арагона становить 47 719 км² (четвертий регіон Іспанії за площею після Андалусії, Кастилії—Ла-Манча і Кастилії і Леона), з яких 17 274 км² припадає на Сарагосу, 15 636 км² на Уеску і 14 808 км² на Теруель.

Рельєф[ред. | ред. код]

В арагонських Піренеях знаходяться одні з найвищих гір цієї системи, що відокремлює Іспанію від Франції, найзначнішими серед них є: Ането (3 404 м), Монте Пердідо (3 355 м), Пердігеро (3 221 м), Котьєлья (2 912 м). В Піренеях знаходиться Національний парк Ордеса і Монте Пердідо.

Клімат[ред. | ред. код]

Хоча, у цілому, клімат Арагона можна віднести до проміжного між середземноморським і континентальним, на території Арагона існує велика кількість місць з різним мікрокліматом, що обумовлене орографією регіону. Середні температури залежать від висоти. У долині Ебро зими — відносно м'які, а влітку температура може досягати 40 °C. У гірських районах зими значно довші, а середні температури на 10 °C нижчі, ніж в долині.

Водні ресурси[ред. | ред. код]

Більшість арагонських річок є притоками Ебро, найбагатоводнішої річки Іспанії, яка ділить регіон на дві частини.

У руслі Ебро, поблизу від кордону з Каталонією, розташоване Мекіненське водосховище (ісп. Embalse de Mequinenza, 1 530 гм³, довжина — 110 км). Відоме в народі як «Арагонське море» (ісп. Mar de Aragón).

У Піренеях розташовані невеликі гірські озера, які називаються ібонами. Ці озера утворилися під час останнього обледеніння і зазвичай розташовані на висоті понад 2 000 метрів.

Історія[ред. | ред. код]

Див.: Історія Арагонського королівства.

У VIII столітті Арагон був завойований арабами, у IX столітті — франками і включений до складу Іспанської марки. У ході реконкісти Арагон перетворюється на королівство (XI століття), яке у XII столітті приєднує Каталонію, у XIII столітті — Сицилію, у XIV столітті — Сардинію, у XV столітті — Неаполь. У XV столітті в Арагоні відбувається низка селянських повстань, жорстоко придушених. В 1479 році Арагон об'єднується з Кастилією, чим покладено початок створенню єдиної іспанської держави.

Культура[ред. | ред. код]

Арагонська волинка

Народним танцем арагонців є енергійна і весела хота. Танок рясніє рухами і стрибками. У арагонській музиці традиційно використовуються такі інструменти як чікотен, чіфло (флейта), гайта де бото (волинка), дульсайна і акордеон.

У деяких районах виконується танок з мечами, що імітує бій між маврами і християнами.

Література[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. archINFORM — 1994.

Посилання[ред. | ред. код]


Flag of Navarre.svg Наварра
Flag of La Rioja (with coat of arms).svg Ла-Ріоха
Франція Франція
Flag of Castilla y León.svg Кастилія і Леон Gray compass rose.svg Flag of Catalonia.svg Каталонія
Bandera Castilla-La Mancha.svg Кастилія-Ла-Манча Flag of the Land of Valencia (official).svg Валенсія Flag of the Land of Valencia (official).svg Валенсія