Ал-Карша

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ель-Карче
El Carxe / El Carche

Прапор Герб
Розташування Мурсії
Столиця
Найбільше місто Ла-Каньяза-дал-Трігу
Офіційні мови іспанська, каталонська не має офіційного статусу
Форма правління
Невелика каталономовна територія у провінції Мурсія, розташована у 3 муніципалітетах 
Площа
 - Загалом 310 км²
Населення
 - оцінка 2006  697 (0)
 - Густота 2,24 особи/км²
Валюта євро (EUR)
Часовий пояс  (UTC+1)
Домен
Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Ал-Карша

Ель-Ка́рче ( кат. El Carxe, ісп. El Carche) — невелика гірська територія у Мурсії на кордоні з Валенсією (найвища точка — Піко-де-ла-Мадама, ісп. Pico de la Madama, вис. 1371 м), на якій частково знаходяться муніципалітети Єкла (кат. Iecla, ісп. Yecla), Хумілья (кат. Jumella) та Фаванелья (ісп. Abanilla).


Історія[ред. | ред. код]

мапа 1. Ель-Карче, каталономовна територія у Мурсії, частина муніципалітетів Єкла, Хумілья та Фаванелья
мапа 2. Поширення каталонської мови у районі Ель-Карче, відповідно до студій Мануела Санчіса-і-Ґуарне

Після вигнання маврів у XVII ст. на більшій частині Єкли, Хумельї та Фаванельї не залишилося населення. На цих землях з 1878 до 1887 року випасалася худоба, а пізніше вирощувався виноград. З того часу розпочалася еміграція каталаномовних селян з сусідньої долини Віналопо (кат. Vinalopó) у провінції Алакан (кат. Alacant), Автономна область Валенсія, особливо з територій навколо міста Пінозо (кат. Pinoso).

Переселенцями було засновано близько 20 містечок та хуторів на території муніципалітетів Єкла та Хумілья, але жодне з них самостійним муніципалітетом не стало.

Ель-Карче стала відомою на початку XX ст., коли Пера Барнілс (кат. Pere Barnils) та Антоні Ґрієра (кат. Antoni Griera) опублікували свої роботи з каталанської діалектології «Каталанські діалекти» (1919 р.), «Валенсійська говірка» (1921 р.) та «VII бюлетель каталанської діалектології». Завдяки цьому Ель-Карче і стала відомою як район з каталаномовним населенням.

У середині XX ст. також вийшла робота соціолінгвіста Мануела Санчіса-і-Ґуарне (кат. Manuel Sanchis i Guarner), де досліджувалася місцева каталонська говірка. Ель-Карче є складовою частиною «каталанських країн», разом з іншими територіями, де говорять каталанською мовою. Не зважаючи на те, що у Мурсії каталанська (чи валенсійська) не має офіційного статусу, на прохання муніципалітету Єкли «Валенсійська мовна академія» провадила певний час курси каталанської мови для мешканців цього міста. Ал-Карша займає територію 310 км², зараз на ній проживають 697 осіб (у 2006 р.).

Демографія[ред. | ред. код]

Населення Ал-Карші у 1950 р. становило 3 тис. осіб, однак зараз, через кризу у сільському господарстві, його кількість зменшується. Зараз найбільшими поселеннями є Ла-Каньяза-дал-Трігу (162 осіб), Ла-Каньяза-да-л'Аленья (138 осіб) та Ал-Распай (128 осіб). Нещодавно у цьому регіоні почали купувати землю громадяни Великої Британії.

Поселення, де говорять каталанською мовою[ред. | ред. код]

Найбільші поселення, де розмовляють каталанською, знаходяться у трьох муніципалітетах:

Муніципалітет Єкла:

Муніципалітет Хумелья (Жумілья):

Муніципалітет Фаванелья:

Посилання[ред. | ред. код]