Східні Піренеї

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Східні Піренеї
фр. Pyrénées-Orientales
кат. Pirineus Orientals
окс. Pirenèus Orientals
Департамент
Герб департаменту Східні Піренеї
Герб департаменту
№ департаменту 66
Регіон Окситанія
Префектура Перпіньян
Супрефектури Прад
Сере
Населення 392,8 тис.
(1999)
Густота
населення
95 осіб/км²
Площа 4 116 км²
Округів 3
Кантонів 31
Комун 226
Президент
генеральної ради
Крістіан Буркен
(фр. Christian Bourquin)
Розташування

[[Зображення:фр. Pyrénées-Orientales
кат. Pirineus Orientals
окс. Pirenèus Orientals-Position.svg|240px|Департамент Східні Піренеї на карті Франції]]

Офіційний сайт
http://www.cg66.fr/
Див. також Русільйон
Розташування Північної Каталонії на мапі каталанських країн

Схі́дні Пірене́ї (фр. Pyrénées-Orientales, кат. Pirineus Orientals, окс. Pirenèus Orientals) — департамент на півдні Франції, один з департаментів регіону Окситанія.

Порядковий номер 66.

Адміністративний центр — Перпіньян.

Населення 392,8 тисяч чоловік (57-е місце серед департаментів, дані 1999 року.).

Географія[ред. | ред. код]

Площа території 4 116 км². Розташований в межах системи Піренеїв департамент на сході виходить до Середземного моря, на півдні межує з Іспанією.
Департамент включає 3 округи, 31 кантон і 226 комун.

Історія[ред. | ред. код]

До 1659 року історія Північної Каталонії безпосередньо пов'язана з історією Князівства Каталонії. Однак цей факт був вирваний з Піренейського договору, в якому ця частина князівства мала диференційовану історію:

Колиска Дому Барселони

Родина графів і королів Дому Барселони почалася на півночі Каталонії: в селі Ріа (колишня Арріа), поблизу міста Прада, в Конфленті.

На місці, де зараз розташована Північна Каталонія, в середні віки існували графства Ла Серданья, Конфлент і Россельо. Мало-помалу їх приєднали до Дому Барселони, завдяки тому, що графи Барселони возз'єднували під своїм пануванням усі каталонські графства. Останнім графством, яке було включено, був Руссільон у 1172 році, оскільки останній граф Руссільон, Жірарт II, помер без потомства [1].

Між 1276 і 1344 роками північні каталонські графства разом з островами та окситанським містом Монпельє утворили Королівство Майорка [1] . Це був продукт Якова I, який після смерті розділив свої володіння між двома своїми синами, Петром і Яковом [1]. У 1343 році король Петро Церемонійний розпочав вторгнення в королівство і відновив його в складі Корони Арагона в 1344 році [2] [1]

Війни з Францією

У 1258 році Корбейський договір встановив кордон між Каталонією та територіями французької корони, розташованими в Ле-Корберес, так що графства Россельо, Капсір, Серданья та Валєспір залишаються на каталонській стороні, а Фенольєда — на французькій [3]. ]

У 15 столітті Франція кілька разів окупувала графства Руссільон і Серданья і в деяких випадках окупація тривала до двадцяти років [1] . Відбулися важливі облоги міста Перпіньян, жителі якого отримали прізвисько щурожери і з тих пір місто носило титул «Fidelíssima» [1].

У сімнадцятому столітті відбулися події, які призвели до поділу Каталонії. Іспанська монархія, яка перебувала у стані війні з Францією, напрасила кастильські війська до Каталонії, які через неотрману плату займаються пограбуваннями, зґвалтуваннями та вбивствами, [1] що викликає невдоволення каталонців. Отже, у 1640 році Генералітат Каталонії розпочав війну на відєднання від Іспанської Монархії, яку назвали Війною женців і яка тривала 19 років [1] . Врешті війна була програна, і тому частина Каталонії на півночі була окупована французами, а на півдні — кастильцями.

Східні Піренеї — один з перших 83 департаментів, створених в березні 1790 р. Знаходиться на території колишньої провінції Русільйон.

Північна Каталонія традиційно поділяється на історичні райони (кат. comarca, кумарки) : Алта-Сарданью, Капсі, Кунфлен, Баляспі та Русільйон, який у свою чергу поділяється на під-райони (під-кумарки) — Курберу, Саланку, Рібарал, Аспрас, Долину Русільйону та Алберу і Косту Бармелю.

Pyrenees-Orientales-ukr.jpg

Сучасний адміністративний устрій[ред. | ред. код]

Не зважаючи на те, що французьким законодавством не передбачено поділу департаментів на дрібніші адміністративні території, багато комун Східних Піренеїв об'єднуються у так звані «об'єднання комун» (фр. communautés de communes та фр. communauté d'agglomération), які повторюють історичні райони (кумарки) Північної Каталонії.

CC et CA des Pyrenees Orientales.svg

Посилання[ред. | ред. код]