Зяброногі раки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Зяброногі раки
Час існування: Верхній кембрій - наш час
Triops, (Notostraca: Triopsidae)
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Підтип: Ракоподібні (Crustacea)
Клас: Branchiopoda
Latreille, 1817
Ряди
Посилання
Вікісховище: Category:Branchiopoda
Віківиди: Branchiopoda
EOL: 265
ITIS: 83687
NCBI: 6658
Fossilworks: 22113

Зяброногі раки (Branchiopoda) — клас тварин підтипу ракоподібні (Crustacea). Наукову назву класу, Branchiopoda, слід не плутати із Brachiopoda (тип Плечоногі). Викопні рештки зустрічалися з кембрію.

Налічує близько 1500 видів. Деякі види добре вивчені, наприклад Артемія (Artemia salina), представник ряду Анострак, що зустрічається в гіпергалійних водоймах), дафнії, і використовуються як корм в акваріумістиці або як об'єкт вивчення.

Загальні відомості[ред. | ред. код]

Примітивні ракоподібні з непостійною кількістю сегментів. Голова складається з протоцефалону та трьох вільних щелепних сегментів. Ротові придатки розвинені слабко, мандибули позбавлені ендоподит. Органи зору — два фасеткових ока та одне наупліальне. Грудний відділ включає різну кількість гомономних сегментів, на них розташовані листоподібні та слабко хітинізовані дворозгалуджені кінцівки. Кінцівки грудного відділу багатофункціональні — беруть участь у диханні, пересуванні, направленні їжі до ротового отвору. Черево закінчується фуркою, черевні кінцівки відсутні. Нервова система типу мотузкової драбини.

Зяброноги плавають, рухаючи в єдиному ритмі всіма ніжками, а численні війки фільтрують з води частинки їжі. Коли зяброног відштовхується всіма лапками назад, їжа з потоком води потрапляє на липкий шар на передніх лапках, які і направляють її до ротового отвору. Ті ж кінцівки діють як зябра, поглинаючи кисень з води крізь тонку кутикулу.


Екологія та значення[ред. | ред. код]

Усі зяброногі — вільноживучі ракоподібні, зустрічаються переважно у прісних водоймах. Морські види нечисленні. Деякі представники (дафнія, артемія) широко використовуються у акваріумістиці як корм для риб.

Посилання[ред. | ред. код]