Йоганн Христоф Деннер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Йога́нн Хри́стоф Де́ннер (нім. Johann Christoph Denner; 13 серпня 1655 — 26 квітня 1707) — німецький музичний майстер, винахідник кларнету.

Деннер народився в сім'ї токаря Генріха Деннера, що займався також виготовленням і настройкою духових музичних інструментів. У 1666 році батько і син переїхали до Нюрнберга, де в 1678 році молодий Деннер відкрив першу фабрику з виробництва інструментів. Надалі сімейну справу продовжили сини Іоганна Деннера — Якоб і Іоганн Давид. До наших днів збереглося 68 інструментів, автором яких вважається Деннер.[1]

Пройшовши прекрасну школу у свого батька , Йоганн Христоф виявився неймовірно талановитим і вдумливим майстром. Один з біографів назвав його “не тільки старанним , але й обдарованим музично”  . Найбільше Деннера цікавило удосконалення існуючих музичних інструментів - він невпинно працював над їх звучанням , удосконалюючи їхню темперованість .

Найбільшу популярність Деннер здобув як винахідник кларнета. З 1680-х років він працював над удосконаленням конструкції старовинного духового інструменту — шалюмо, і близько 1690 року в результаті різних експериментів був отриманий новий інструмент, названий кларнетом.

Деннер насамперед вніс декілька змін до будови інструмента: прибрав трубочку , де містився пищик , і замінив внутрішній язичок очеретяною пластинкою - тростиною , яка прикріплялася до дерев'яного мундштука . По суті це був спосіб видобування звуку , який існує і донині. Правда , перший час мундштук не відділяється від корпусу інструменту , а складав з ним одне ціле , причому тростина торкалася не нижньої губи , а верхньої , бо мундштук був перевернутий тростиною вгору. Постановка була змінена і тростину стали кріпити до нижньої частини мундштука . Завдяки цьому з'явилася можливість , змінюючи тиск губ на тростину , впливати на якість одержуваного звуку , стежити за інтонацією. Атака звуку стала більш чіткою і визначеною , так як вимова виконавця безпосередньо стала визначатись силою натиску на тростину . На кларнеті Деннера права рука виконавця перебувала на верхньому коліні , а ліва на нижньому , тобто в абсолютно протилежному положенні в порівнянні з сучасною постановкою.

Відмовившись від камери , в якій знаходилася тростина , і вирішивши питання про звуковидобування , Деннер повинен був вирішити друге завдання, пов'язане з розширенням діапазону інструмента. На духових інструментах для збільшення діапазону широко застосовується спосіб передування . Більш сильний повітряний струмінь вдувався в інструмент , і це давало звук, вищий на октаву. Якщо напругу струменя повітря посилити , то можна отримати звуки на дуодецими вище основних ( октава + квінта ) . Деннер пішов цим шляхом , але зіткнувся з тим , що шалюмо виявився інструментом , на якому не існувало октавного передуву . Тоді Деннер збільшив число ігрових отворів від шести до восьми і таким чином отримав одразу серію додаткових звуків: фа , соль, ля , сі малої октави і до, ре , мі, фа , соль першої октави. Надалі він зробить ще два отвори (одне з них на тильній стороні інструменту) і забезпечив їх клапанами. За допомогою цих клапанів він зміг отримати звуки ля і сі першої октави. Експериментуючи і спостерігаючи Деннер прийшов до цікавого висновку: якщо відкрити другий з нововведених клапанів , то передування на дуодецими стає цілком зручним і виконуваним . Це було вирішальним моментом , що перетворив шалюмо в кларнет . Діапазон кларнета досяг трьох октав. Правда , звучання ще було нерівним , всі регістри мали різний тембр . Ряд звуків кларнета , отриманих шляхом передування на дуодецими відрізнявся різкістю і навіть пронизливістю , що нагадувало звучність старовинної труби , що виконувала партію кларіно . А так як у кларнета до 1701 вже з'явився розтруб на зразок трубного , то все разом узяте дало інструменту назву, що походить від труби - кларіно , а саме - зменшувальне італійське clarnetto , що українською - кларнет.

Деякі музичні історики заперечують пріоритет Деннера у винаході кларнета , а також оскаржують і саму дату появи цього інструмента.[2] Єдиний кларнет, що зберігся і вважається роботою самого Деннера, зберігається в Каліфорнійському університеті в Берклі, другий існуючий інструмент був втрачений під час Другої світової війни.[2] Перша ж згадка про кларнет у пресі, що збереглася, датована 1710 роком[3], тобто три роки після після смерті Деннера.

Виноски[ред.ред. код]

  1. Rice, Albert R. (1992). The Baroque Clarinet. Oxford: Clarendon Press, 17; 40-42
  2. а б Hoeprich, T. Eric (1981). «A three-key clarinet by J. C. Denner». Galpin Society Journal 34: 21-32
  3. Lawson, Colin. «Single reeds before 1750». In Lawson (ed.), Colin (1995). The Cambridge Companion to the Clarinet. Cambridge University Press, 2, 6.