Кагор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кагор — сухий червоний марочний врожаю 2008, захищений AOC

Кагор (фр. Cahors) — сухе червоне вино з однойменного виноробного регіону в долині річки Лот. Назва однойменного міста, яке є центром муніципалітету Каор (фр. Cahors) на Південному Заході Франції. Вино Кагор за сертифікатом AOC має захищену законом, відповідну до географічного походження, назву.

Білі та рожеві вина, що виробляються в цьому ж регіоні, мають торгову назву «Вино з регіону Лот» (Vin de Pays du Lot). Виноробний регіон Кагор має площу 4500 га, тут виробляється щорічно бл. 170 000 гектолітрів вина.

Технологія[ред.ред. код]

Класичний кагор має у своєму складі прина́ймні 70% чорного (червоного) винограду сорту Мальбек (Malbec). Саме він надає кагорові мигдалевого та чорносливового присмаку та аромату. Решта або 30% складу — виноград сортів Мерло та Танна.

Історія[ред.ред. код]

Перші згадки в історії про вино Кагор зявляються в Римську добу, приблизно в 50 році до н. е.. Вино згадується при римському імпреторі Доміціані 96 р. н. е. У Середні Вікі французький поет Клеман Маро часто славив це вино в своїх віршах. Єпископ з Вердену Святий Поль дякував за прислане вино у своєму листі до Св. падре Дід'є, єпископа Каора (639—662). Римський Папа Іван XXII, котрий сам походив з провинції Каор, поширив плантації цього сорту у провинції Авіньйон.

В Російській імперії[ред.ред. код]

Згідно з російською версією історії, французьке вино Кагор було вперше імпортоване до Росії під час царювання Петра I. В кінці XIX ст. при підтримці підприємця та мецената князя Л. В. Голіцина російські винороби — професор Ховренко, професор М. Ф. Щєрбаков, С. Ф. Охременко, І. А. Біянкі, С. Д. Долганов, З. Л. Дубінін, А. В. Келлер та інші — розробили технологію одержання вин типу кагор.

В Україні та СНД[ред.ред. код]

В Україні, Молдові та Росії, як і до цього в СРСР, під назвою «Кагор», всупереч міжнародному торговому праву, традиційно зветься солодке десертне червоне вино, місцевого (не французького) походження. За часів СРСР вино цієї назви також імпортувалися із Румунії[1].

Технологія[ред.ред. код]

Десертний Кагор містить 16% об. спирту, 18 г/см³ цукру і 6 г/дм³ кислоти та відзначається темно-червоним рубіновим кольором, повнотою, м'якістю, бархатистістю, тонкими какао-шоколадними тонами смаку та букету.

Виробляється з винограду червоних сортів Сапераві, Каберне, Матраса, Кахет, Морастель. Виготовляється вино частковим бродінням мезги або сусла з пізнішим додаванням спирту. Традиційно, ще за часів Російської імперії, вино мало високий відсоток цукру та низьку долю вмісту спирту, тому в просторіччі часто іменувалося «церковним вином» і начебто мало особливі лікувальні якості.

Характерною технологічною особливістю виробництва кагору є подрібнення винограду і нагрівання отриманої мезги до температури 75-80ºС протягом 18-24 годин. Теплова обробка сприяє повнішому переходу з мезги в сусло екстрактивних речовин, внаслідок чого вино набуває інтенсивного забарвлення, розкішний букет і повний бархатистий терпкий смак.

Сучасна продукція[ред.ред. код]

Найбільш відомі сучасні вина типу «Кагор» в СНД: російське «Чёрные глаза», молдавське «Чумай», азербайджанське «Шемаха» та «Кюрдамір», узбекське «Узбекистан».

В Україні виготовляється серед ординарних вин «Кагор густий». Серед так званих «марочних» — «Кагор Південнобережний». З 1933 року цей сорт вина виготволяється підприємством «Масандра» із винограду сорту Сапераві. Експортується[Куди?] з торговою назвою «Церковне».

Посилання[ред.ред. код]

Виноски[ред.ред. код]