Контроль справжності походження

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сертифікат AOC на продуктах сільського господарства
Апеляція вин у виноробному регіоні Бордо

Контроль справжності походження, контроль за походженням або контроль географічного зазначення (також іноді апеляція, від фр. Appellation d’origine contrôlée, апеласьйо́н) — правовий та торговий термін, яким позначають законодавчий захист назви товарів (харчових та сільськогосподарських), що вказує на їхнє географічне походження та має право використовуватися виключно для назви товару, що має відповідне географічне походження та певні властивості. Ці властивості пов'язані з географічними (див. теруар) та етнографічними факторами, традиційними методами виробництва, що обумовлюють виключні або переважні якісні особливості товару.

Також (фр. Appellation d'origine contrôlée (AOC)) це — сертифікат, що видається підрозділом Міністерства сільського господарства Франції і Швейцарії та гарантує, що даний продукт виготовлений на строго певній території з дотриманням суворо визначених правил. Національний інститут за походженням і якістю товарів дає таке визначення: АОС позначає край, регіон або місцевість, вказує на походження товару та визначає його якість або характеристики, що склалися під впливом цієї місцевості, що включає природний і людський фактори[1].

Аналогом AOC у Великій Британії та деяких інших країнах Євросоюзу може служити мітка PDO (англ. Protected designation of origin), що також «приписує» усталені назви продуктів до місцевості, в якій їх історично виробляли.[2]

Всесвітньо відомими прикладами контрольованих за походженням продуктів є: камамбер, пармезан, коньяк, мадера, херес, бордо, шампанське, кагор, к'янті, портвейн, дарджилінг (чай) та ін.

Назви «бразильська кава», «індійський чай» теж вказують на походження товару, але ці товари не обов'язково є контрольованими за походженням. У цьому випадку, така назва є «зазначенням місця походження». Назва товару, що містить географічну назву, може також означати походження технології, за якою виготовлено цей товар, як, наприклад, «швейцарський сир», «австрійські ковбаски», «віденська кава». Часто географічна назва у назві продукту є лише маркетинговим ходом або традиційним найменуванням, і цей товар може взагалі не мати прямого стосунку до цього регіону — наприклад, «російський сир».

У виноробстві, апеляція (апеласьйон) — це чітко окреслена територія, усередині якої склалася унікальна екосистема (клімат, ґрунт, вітер, вологість) і строго культивуються певні сорти винограду.

Міжнародні закони про контроль за походженням[ред. | ред. код]

  • Європейський союз — Protected Designation of Origin, Protected Geographical Indication, Traditional Speciality Guaranteed
  • Австрія — Districtus Austriae Controllatus
  • Грузія — закон Про найменування місць походження та географічних індикаторів товарів (2010)
  • Іспанія — Denominación de Origen
  • Італія — Denominazione di Origine, Denominazione di origine controllata, Denominazione di Origine Controllata e Garantita
  • Португалія — Denominação de Origem Controlada
  • Франція — Appellation d'origine contrôlée

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Що означає АОС?. Архів оригіналу за 25 травень 2012. Процитовано 13 березень 2013. 
  2. 10 самых пахучих сыров в мире

Джерела[ред. | ред. код]