Калевіпоег

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ілюстрація до «Калевіпоега» Оскара Калліса

Ка́левіпоег (ест. Kalevipoeg, син Калева) — богатир-велетень в естонській міфології, син богатиря Калева. «Ка́левіпоегом» називається також естонський героїчний епос про цього велета. Початковий образ Калевіпоега — велетень, з діяльністю якого пов'язувалися особливості географічного рельєфу: скупчення каміння, накидане Калевіпоегом; рівнини — місця де Калевіпоег викосив ліс, низки горбів — сліди його орання, озера — його криниці, давні городища — ліжка Калевіпоега тощо. Калевіпоег — також борець з нечистою силою, з гнобителями народу та з іноземними ворогами.

На основі народних сказань та пісень естонський письменник і лікар Фрідріх Рейнхольд Крейцвальд (Friedrich Reinhold Kreutzwald, 18031882) на взірець фінської Калевали створив героїчний епос «Калевіпоег» (1857-1861), який мав значний вплив на естонську літературу. Автором ідеї епосу про Калевіпоега був Фрідріх Роберт Фельманн (Friedrich Robert Faehlmann, 17981850).

Епос складається з 20 пісень. Оригінальний вірш Калевіпоега — так званий рунічний вірш, притаманний старовинним естонським народним пісням; мова епосу архаїчна. На основі епосу «Калевіпоег» створено багато художніх і музичних творів.

Переклади[ред.ред. код]

  • У 1975 році було видано переклад на есперанто, виконаний Хільдою Дрезен. Див. Kalevipoeg de Hilda Dresen
  • У 1981 році було видано переклад українською, виконаний Анфісою Ряппо під редакцією Борислава Степанюка[1].

Ресурси Інтернету[ред.ред. код]

Виноски[ред.ред. код]

  1. Калевипоэг. Эстонский народный эпос. Перевод А. О. Ряппо, под ред. Б. П. Степанюка. — Киев: Дніпро, 1981