Каменярня

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Каменярня
Мармуровий кар'єр

Каменя́рня, каменоло́мня (рос. каменоломня, англ. stone quarry; нім. Bruch, Steinbruch) — застарілий термін для означення гірничих розробок граніту, вапняку, мармуру, пісковику та інших будівельних матеріалів. Роботи в каменярнях велися частіше відкритим способом, рідше підземним.

Каменярні — один з найдавніших видів гірничих розробок. Величезні за масштабами робіт каменярні відомі в Китаї, Єгипті, Месопотамії, Греції, Римі; вони забезпечували кам'яними матеріалами будівництво палаців, пірамід, фортець, акведуків та інших.

В Україні давні каменярні виявлені на Донбасі поблизу м. Краматорська.

Давні каменоломні[ред. | ред. код]

Про каменоломні часто згадують давні автори. Так, Георгій Агрікола у свої роботі De Re Metallica („Про гірництво та металургію”) пише: "Мармурові жили, а також будівельні камені розробляються, якщо виявлені їх виходи, хоча деякі цінні камені зустрічаються у вигляді особливих родовищ. Зазвичай їх видобувають у рудниках і каменоломнях як, приміром, магніт у залізних рудниках, наждак у срібних рудниках, єврейський камінь, колісний камінь та інші в каменоломнях, де рудокопи зазвичай відбирають їх з породи за наказом власників. "

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]