Каніфоль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
20-ти грамовий згусток янтарної каніфолі для скрипкових смичків.

Каніфо́ль (від назви давньогрецького міста Колофон) — крихка, скловидна, аморфна, з раковинним зламом маса від темного-червоного до світлого-жовтого кольору. Входить до складу смол хвойних дерев і отримується як залишок після відгону із них летких частин. Сильнополярна смола.

Каніфоль розчиняється в органічних розчинниках (спирті, етері, бензолі, хлороформі), не розчиняється у воді. Температури розмякнення і плавлення залежать від складу (джерела) і коливаються в межах 50-70 °C і 100-120 °C відповідно. Складається з суміші (у вмісті переважають смоляні кислоти (80-95%)) ненасичених кислот, основна з яких — абієтинова кислота (C19H29COOH). Каніфоль не має вираженої точки плавлення і застигання.

Каніфоль і її похідні застосовують для проклейки паперу і картона, як емульгатор у виробництві синтетичного каучуку, резин, пластмас, штучної шкіри, лінолеуму, мила, лаків і фарб, електроізоляційних мастик і компаундів. Також застосовується в якості флюсу при лужінні і паянні. Крім того, каніфоллю натирають смички струнних музичних інструментів, взуття балерин.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Chem template.svg Це незавершена стаття з хімії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.