Мінуюча міль каштанова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Cameraria ohridella
2021 04 10 Cameraria ohridella.jpg
В безпеці
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Ряд: Лускокрилі (Lepidoptera)
Надродина: Gracillarioidea
Родина: Молі-строкатки (Gracillariidae)
Рід: Cameraria
Cameraria ohridella
Deschka & Dimic, 1986
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Cameraria ohridella
EOL logo.svg EOL: 306084
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 199129

Міну́юча міль кашта́нова (Cameraria ohridella) — метелик балканського походження[1], шкідник гіркокаштанів. Помічений лише в деяких країнах Європи.

Поширення[ред. | ред. код]

Особина з розправленими крилами
Вияв шкодочинності молі

Вперше була виявлена в 1985 році в Північній Македонії поблизу озера Охрид, науковий опис виду складено в 1986 році.

У наш час цього шкідника зареєстровано в більшості країн Центральної, Східної та Західної Європи. У 2002 році цей шкідник був навіть зафіксований на заході Англії та в північній частині Данії. Поширення каштанової мінуючої молі йде в межах помірної зони північної півкулі. Попри те що спосіб поширення цієї молі повітрям часто приймався як головний, основний чинник експансії все ж, як було встановлено в подальшому, є антропогенний: автомобілі, трейлери, поїзди тощо. Підставою для такого висновку стали численні випадки появи молі в місцях, значно віддалених одне від одного.
В Україні міль з'явилася в 1998 р. на Закарпатті, куди проникла, мабуть, з Угорщини. Далі міль за десять років заселила практично всю територію України. До Донецька потрапила не пізніше 2007 р. У 20082009 рр. мінуючі молі були знайдені в Донецьку, Ясинуватій, Макіївці, Авдіївці, Святогірську, на межі з Луганською обл. (Дронівка) та на узбережжі Азовського моря (Юр'ївка). У парках, скверах і алеях міст центру Донецької області міни поширені на 95-100% дерев.

Ступінь шкідливості каштанової молі залежить від різних факторів, а деякі з них ще недостатньо досліджені. Міль має досить малі розміри тіла, тому погано літає, і в місцях, де восени опале листя відносилося вітром, навесні спостерігається зменшення завданої шкоди. Помічено, що повне прибирання листя дає ефект лише в тому випадку, коли «хворі» дерева розташовані не ближче ніж 50 м одне від одного. При цьому наявність хоч одного ураженого шкідником дерева нівелює ефект від прибирання листя з інших каштанів, які ростуть неподалік. Досить часто загибель дерев відбувається через ураження фітофторою та вторинну інвазію ослабленого дерева каштановою міллю.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Lees, David C.; Lack, H. Walter; Rougerie, Rodolphe; Hernandez-Lopez, Antonio; Raus, Thomas; Avtzis, Nikolaos D.; Augustin, Sylvie; Lopez-Vaamonde, Carlos (2011). Tracking origins of invasive herbivores through herbaria and archival DNA: the case of the horse-chestnut leaf miner. Frontiers in Ecology and the Environment (англ.) 9 (6). с. 322–328. ISSN 1540-9309. doi:10.1890/100098. Архів оригіналу за 12 липня 2019. Процитовано 12 липня 2019. 

Посилання[ред. | ред. код]