Квінтесенція (космологія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Квінтесенція (фізика) (англ. Quintessence). В фізиці, квінтесенція виконує роль гіпотетичної форми темної енергії, яка була використана як пояснення експериментально виявленого останнім часом прискорення розширення Всесвіту. Вперше запропонована Полем Стейнхартом (англ. Paul J. Steinhardt). в 1999 р.[1] і виконує ролю т.з. п'ятої фундаментальної сили. Квінтесенція відрізняється від космологічної константи, яка пояснює існування темної енергії тим, що є динамічна величина яка змінюється з часом, на відміну від космологічної константи, що зберігає свою величину. Припускається, що квінтесенція може виконувати як притягання, так і відштовхування, в залежності від відношення її кінетичної та потенціальної енергій. Допускається, що квінтесенція стала відштовхувальною близько 10 млрд років тому назад (в порівнянні з часом існування Всесвіту близько 13.8 млрд років).

Якщо звернутися до старих і вже забутих концепцій в фізиці, то очевидно, що введення поняття квінтесенції є не що інше, як відновлення концепції т.з. ефіру, звичайно на сучасному рівні знань з врахуванням квантової механіки. Поль Стейнхарт вживає в подібних випадках фразу- ефір, подібно до птаха Фенікса, який знову відродився з попелу…

З філософської точки зору (або з точки зору метафізики) квінтесенція виконує ролю п'ятого елементу, в ряду яких в античній філософії використовувалися: земля, вода, полум'я та повітря. Безумовно справедлива алюзія пов'язана з відомим фільмом Люка Бессона, «5-й елемент», роль п'ятого елемента (Лілу) в якому виконувала знаменита Міла Йовович українського походження.

Посилання[ред.ред. код]

  1. Steinhardt, P.; Wang, L.; Zlatev, I. (1999). Cosmological tracking solutions. Physical Review D 59 (12). с. 123504. Bibcode:1999PhRvD..59l3504S. arXiv:astro-ph/9812313. doi:10.1103/PhysRevD.59.123504. 

Подальше читання[ред.ред. код]

  • Ostriker JP, Steinhardt P (January 2001). The Quintessential Universe. Scientific American 284 (1). с. 46–53. 

Посилання[ред.ред. код]