Квінтесенція (космологія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Квінтесенція (англ. Quintessence) у фізиці виконує роль гіпотетичної форми темної енергії, яка була використана як пояснення експериментально виявленого останнім часом[коли?] прискорення розширення Всесвіту. Вперше запропонована Полом Стейнгартом (англ. Paul J. Steinhardt) у 1999 р.[1] і виконує роль т.з. п'ятої фундаментальної сили. Квінтесенція відрізняється від космологічної константи, яка пояснює існування темної енергії тим, що є динамічна величина яка змінюється з часом, на відміну від космологічної константи, що зберігає свою величину. Припускається, що квінтесенція може виконувати як притягання, так і відштовхування, в залежності від відношення її кінетичної та потенціальної енергій. Допускається, що квінтесенція стала відштовхувальною близько 10 млрд років тому (в порівнянні з часом існування Всесвіту близько 13.8 млрд років).

Якщо звернутися до старих і вже забутих концепцій в фізиці, то очевидно, що введення поняття квінтесенції є не що інше, як відновлення концепції т.з. ефіру, звичайно на сучасному рівні знань з врахуванням квантової механіки. Стейнгарт вживає в подібних випадках фразу- ефір, подібно до птаха Фенікса, який знову відродився з попелу.

З філософської точки зору (або з точки зору метафізики) квінтесенція виконує ролю п'ятого елементу, в ряду яких в античній філософії використовувалися: земля, вода, полум'я та повітря.

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Steinhardt, P.; Wang, L.; Zlatev, I. (1999). Cosmological tracking solutions. Physical Review D 59 (12): 123504. Bibcode:1999PhRvD..59l3504S. arXiv:astro-ph/9812313. doi:10.1103/PhysRevD.59.123504. 

Подальше читання[ред. | ред. код]

  • Ostriker JP, Steinhardt P (January 2001). The Quintessential Universe. Scientific American 284 (1): 46–53. 

Посилання[ред. | ред. код]