Клятва

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Клятва в залі для гри в м'яча»

Клятва — урочиста або особиста констатація факту чи обіцянка, що підкріплюється закликом до когось або чогось, має ритуальний чи релігійний характер. Клятьба відбується тим, що виконавець клятви вважає священним, як правило, Бог, як свідчення обов'язкового характеру виконання обіцянки або правдивості в констатації факту.

Клятва часто супроводжується прийнятям присяги або робленням урочистої обітниці.

Суть божественної клятви є закликом божественної сили, щоб вона стала гарантом власної чесності виконавця клятви. Мається на увазі, що це накличе гнів на виконавця, якщо він не виконує своїх зобов'язань.

Особа, яка дає клятву повідомляє про це низкою способів. Найбільш поширеними є проголошення «Клянусь», але будь-яка заява або обіцянка, що включає в себе призив когось «як свідок» або «хай допоможе мені ..,» з «..буде щось або хтось» є клятвою. Багато людей дають, тримаючи в руках або над головою книгу Священного Писання, або священний об'єкт, що свідчить про священні свідків своїх дій.

Християнство не сприймає клятви. Якщо у Старому Завіті клятви мають місце, то Новий Завіт прямо забороняє промовляти клятви (Мф.5:34—36, Пос. Як.5:12).

Приклади клятв[ред. | ред. код]

  • Клянусь всім, що в мене є.
  • Клянусь, не зійти мені з цього місця.
  • Клянусь буком та берестом. — Українська народна побутова клятва.
  • «Я не оскверню цією священної зброї і не покину мого товариша. Я буду захищати не тільки те, що святе, але і те, що не свято, як один, так і разом з іншими. Я передам нащадкам батьківщину не принижену або зменшену, але збільшену і в положенні покращеному порівняно з тим, в якому я її успадкував. Я буду почитати рішення мудрих. Я буду коритися законам, які були або будуть народом прийняті, і якщо хто надумає порушити їх, я не повинен того допускати, і стану захищати їх, все одно доведеться мені робити це одному або будуть зі мною інші. Я буду шанувати вірування». — Клятва Ефеб, Уссінг. Виховання і навчання у греків і римлян. — СПб., 1878 р., стор 141.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]