Коефіцієнт поглинання (оптика)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Коефіцієнт поглинання)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фізична величина
Назва Коефіцієнт поглинання
Вид величини скалярна
Позначення величини
Позначення для розмірності безрозмірнісна
Системи величин і одиниць Одиниця Розмірність
СІ

Коефіцієнт поглинання — безрозмірнісна фізична величина, що характеризує здатність тіла поглинати випромінення, що падає на нього. Позначається грецькою літерою [1].

Визначення[ред. | ред. код]

Чисельно коефіцієнт поглинання дорівнює відношенню потоку випромінювання , поглиненого тілом, до потоку випромінювання , що впав на тіло[1][2]:

Сума коефіцієнта поглинання і коефіцієнтів відбиття, пропускання та розсіювання дорівнює одиниці. Це твердження випливає з закону збереження енергії.

У тих випадках, коли спектр випромінювання, що падає, настільки вузький, що випромінювання можна вважати монохроматичним, кажуть про монохроматичний коефіцієнт поглинання. Інша назва, що має за таких умов таке саме значення, — поглинальна здатність[3] тіла.

Якщо спектр випромінювання, що падає на тіло, широкий, то відповідний коефіцієнт поглинання називають інтегральним.

У загальному випадку значення коефіцієнта поглинання тіла залежить як від властивостей самого тіла, так і від кута падіння, спектрального складу і поляризації випромінювання.

Коефіцієнт внутрішнього поглинання [ред. | ред. код]

Більшою мірою характеризує здатність поглинати випромінювання матеріалами, а не тілами. Відповідно, на відміну від коефіцієнта поглинання, в його визначенні використовується не потік , що падає на поверхню тіла, а потік , що пройшов через вхідну поверхню тіла.

Таким чином, коефіцієнт внутрішнього поглинання визначається зі співвідношення[1]:

Потік при цьому пов'язаний з рівністю:

де  — коефіцієнт відбиття .

В загальному випадку, під час поширення паралельного пучка випромінювання в середовищі, де одночасно має місце поглинання і розсіяння випромінювання, коефіцієнт внутрішнього поглинання пов'язаний з натуральними показниками поглинання і розсіювання співвідношенням:

де  — відстань, пройдена випромінюванням у середовищі.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]