Колір очей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ко́лір оче́й — характеристика, що визначається пігментацією райдужної оболонки.

Визначення[ред. | ред. код]

Райдужна оболонка складається з ектодермального і мезодермального шарів. Від характеру розподілу в них пігментів і залежить колір[1]. У передньому мезодермальному шарі розподілені хроматофори, що містять меланін. У задньому шарі міститься багато заповнених фусцином пігментних клітин. Крім цього, роль грають судини і волокна райдужної оболонки. Колір райдужної оболонки ока не передається від батьків до дітей.[2] .

Основні кольори[ред. | ред. код]

Синій[ред. | ред. код]

Синє око

Ектодермальний шар відрізняється темно-синім кольором. Якщо волокна зовнішнього шару райдужної оболонки відрізняються малою щільністю і малим вмістом меланіну, то низькочастоте світло поглинається заднім шаром, а високочастотне — відбивається від нього, тому очі виходять сині.

Блакитний[ред. | ред. код]

Блакитне око

На відміну від очей синього кольору, у цьому випадку щільність волокон зовнішнього шару вища. Оскільки вони мають білуватий або сіруватий відтінок, то колір буде вже не синій, а блакитний. Чим більше щільність волокон, тим світліше колір.

Блакитний колір очей — це результат мутації в гені HERC2, через яку у носіїв такого гена знижена вироблення меланіну у райдужній оболонці ока[3]. Виникла ця мутація приблизно 6-10 тис. років тому[4]. У всіх блакитнооких людей був один спільний предок, який мешкав десь на території прабатьківщини європейців[5], за часів не пізніше початку Трипільської культури.

Сірий[ред. | ред. код]

Сіре око

Визначення сірих і блакитних очей схоже, тільки при цьому щільність волокон ще вище і їх відтінок ближче до сірого. Якщо ж щільність нижча, то колір буде сіро-блакитним. До того ж наявність меланіну або інших речовин дає невелику жовту або коричневу домішку.

Зелений[ред. | ред. код]

Зелені очі

Зелений колір очей визначається невеликою кількістю меланіну, до того ж, можливо, тут грає роль ген рудого волосся[6]. У зовнішньому шарі розподілена жовта або світло-коричнева речовина, що може бути пов'язано з певним захворюванням. Оскільки задній шар синього кольору, то в результаті виходить зелений. Забарвлення райдужної оболонки зазвичай нерівномірне й буває дуже багато різноманітних відтінків.

Змішаний[ред. | ред. код]

Змішаний колір очей

Змішаний колір очей має монотонне світло-коричневе забарвлення і жовтувато-зелений, іноді трохи червонуватий відтінок. Іноді за кольором вони близькі до болотного або золотистого. Це обумовлює пігмент ліпофусцин.[7].

Болотний[ред. | ред. код]

Болотне око

Болотний колір очей, в англійській термінології званий горіховим (англ. hazel), є змішаним кольором. Залежно від освітлення, воно може здаватися золотистим, коричнево-зеленим, коричневим. У зовнішньому шарі райдужної оболонки вміст меланіну досить помірний, крім нього нерідко присутні й інші речовини. На відміну від бурштинового, у цьому випадку забарвлення не монотонне, а досить різнорідне.[7].

Карі[ред. | ред. код]

Каре око

У цьому випадку в зовнішньому шарі райдужної оболонки міститься багато меланіну. Тому на ньому відбувається поглинання низькочастотного світла, а відбите світло в сумі дає коричневий. Чим більша концентрація меланіну, тим більш темніші очі, у деяких випадках вони можуть бути майже чорними.

Червоний[ред. | ред. код]

Червоний колір очей зустрічається тільки в альбіносів. Він пов'язаний з відсутністю у райдужній оболонці меланіну, тому визначається кров'ю в судинах райдужної оболонки.

Гетерохромія[ред. | ред. код]

Різниця в забарвленні райдужних оболонок очей називається гетерохромією. Вона може бути повною — тоді, очі різняться кольором або частковою, тоді тільки частина райдужки відрізняється від решти кольором.

Зміна кольору[ред. | ред. код]

Колір очей може змінюватися протягом життя. Іноді незабаром після народження колір очей змінюється зі світлого на темний — це іноді зустрічається у європеоїдів, і пов'язане з накопиченням меланіну у райдужній оболонці. У літніх людей очі іноді бліднуть, що пов'язано з певною втратою прозорості мезодермального шару та зменшенням кількості меланіну[1].

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Колір райдужної оболонки ока [Архівовано 21 серпня 2011 у Wayback Machine.] (рос.)
  2. С. Н. Басинский, Е. А. Егоров. Клинические лекции по офтальмологии. (рос.)
  3. Blue eye color in humans .. founder mutation.. inhibiting OCA2 expression. Архів оригіналу за 10 лютого 2011. Процитовано 6 липня 2011. 
  4. У всіх блакитнооких людей був один загальний предок [Архівовано 17 березня 2009 у Wayback Machine.] (рос.)
  5. Спенсер Уэллс. «Генетическая одиссея человека» (рос.)
  6. Eye Color Explained [Архівовано 5 липня 2011 у Wayback Machine.] (англ.)
  7. а б Lefohn A, Budge B, Shirley P, Caruso R, Reinhard E (November 2003). An Ocularist's Approach to Human Iris Synthesis. IEEE Comput. Graph. Appl. 23 (6): 70–5. doi:10.1109/MCG.2003.1242384.  (англ.)

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]