Корпоративне право

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Корпорати́вні права́ — це права, які випливають із (1) права власності на акцію акціонерного товариства або (2) права на частку у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю або іншої юридичної особи, статутний капітал якої поділений на частки, або (3) права на вклад до статутного капіталу юридичної особи у разі, якщо капітал такої особи не поділений на частки (наприклад, приватних, дочірніх, та інших унітарних підприємств).

Нормативні визначення[ред. | ред. код]

Нормативні визначення корпоративних прав міститься у Господарському кодексі України, Податковому кодексі України, Законі «Про акціонерні товариства».

Закон «Про акціонерні товариства» визначає корпоративні права як сукупність майнових і немайнових прав акціонера — власника акцій товариства, які випливають з права власності на акції, що включають право на участь в управлінні акціонерним товариством, отримання дивідендів та активів акціонерного товариства у разі його ліквідації відповідно до закону, а також інші права та правомочності, передбачені законом чи статутними документами[1]

Господарський кодекс визначає корпоративні права як права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами[2].

Податкове законодавство визначає корпоративні права подібно — це право особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації (юридичної особи) або його частку (пай), що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами[3].

Академічні визначення[ред. | ред. код]

Автори, які професійно займаються розробкою термінологічного апарату корпоративного права в Україні, пропонують такі визначення корпоративних прав: Корпоративні права — це сукупність прав учасника юридичної особи, зміст яких визначається її організаційно-правовою формою та установчими документами.[4] Це визначення оперує іншим терміном, який також потребує визначення, — «учасник юридичної особи». Автор, який запропонував це визначення, визнає однак, що визначення терміну «учасник юридичної особи» (тобто суб'єкта корпоративних відносин) в українському законодавсті немає. Натомість, українське законодавство оперує термінами «засновник», «учасник», «член», «вкладник», «власник майна», «власник підприємства»[5]. До цього переліку слід додати і іншого важливого суб'єкта корпоративних відносин — акціонера.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Корпоративні конфлікти та методи їх подолання: навч. посіб. / О. Л. Перхач, Н. Ю. Подольчак ; М-во освіти і науки України, Нац. ун-т «Львів. політехніка». — Львів: Вид-во Львів. політехніки, 2014. — 190, [2] с. : іл. — Бібліогр. с. 185—190 (63 назви). — ISBN 978-617-607-567-7
  • Корпоративні права та корпоративні паї (частки): теоретико-правові аспекти : монографія / А. В. Смітюх. – Одеса : Фенікс, 2018. – 662 с. – ISBN 966-928-306-1.
  • Кравчук В. М. Корпоративне право. — Київ: Істина, 2005.
  • Спасибо-Фатєєва І. В. Акціонерні товариства: Акції, власність, корпоративне управління. — Харків: Видавничий дім «Райдер», 2002.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. ст. 2 ЗАКОНУ УКРАЇНИ Про акціонерні товариства [Архівовано 21 січня 2022 у Wayback Machine.] (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2008, N 50-51, ст.384)
  2. ч.1 ст. 167 Господарського кодексу України [Архівовано 23 травня 2022 у Wayback Machine.] (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, N 18, N 19-20, № 21-22, ст.144)
  3. п.14.1.90 Податковий кодекс України (http://zakon.rada.gov.ua/go/2755-17)  — Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2011, № 13-14, № 15-16, № 17, ст.112.
  4. Кравчук В. М. «Припинення корпоративних правовідносин в господарських товариствах» — Львів: Край, 2009, с. 51
  5. Кравчук В. М. «Припинення корпоративних правовідносин в господарських товариствах» — Львів: Край, 2009, с. 43