Коучинг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ко́учинг (від англ. coaching — тренерство), вишкіл — інструмент особистісного й професійного розвитку, формування якого почалося в 70-х роках XX століття. Джерела коучингу лежать у спортивному тренерстві, позитивної, когнітивної й організаційної психології, в уявленні про усвідомлене життя й можливостях постійного й цілеспрямованого розвитку людини.

Визначення[ред. | ред. код]

Існує безліч визначень коучингу, з найвідоміших:

 • Коучинг - це геніальний інструмент досягнення заповітних цілей та щастя в особистому житті i сучасна технологія ведення прибуткового системного бізнесу за допомогою ефективних комунікацій з клієнтами, колегами, керівництвом та конкурентами (англ. Angela Yastreb) «Майстернiсть та Коучiнг Технологiя" (англ. Art & Business Тechnology №1).
 • Коучинг — це мистецтво створення, за допомогою бесіди й поведінки, середовища, яке полегшує рух людини до бажаних цілей, так, щоб воно приносило задоволення.
 • Коучинг — це процес створення коучем умов для всебічного розвитку особистості клієнта.
 • Коучинг — це мистецтво сприяти підвищенню результативності, навчанню й розвитку іншої людини. (Майлз Дауні (англ. Myles Downey), «Ефективний Коучинг»)
 • Коучинг — це триваючі відносини, які допомагають людям одержати виняткові результати в їхньому житті, кар'єрі, бізнесі або в суспільних справах. За допомогою коучингу клієнти розширюють сферу пізнання, підвищують ефективність і якість свого життя.
 • Коучинг — це система реалізації спільного соціального, особистісного й творчого потенціалу учасників процесу розвитку з метою одержання максимально можливого ефективного результату.

Чотири базові етапи коучингу: постановка мети, перевірка реальності, вибудовування шляхів досягнення й, властиво, досягнення (він ще називається етапом волі).

Відмінність коучингу від усіх видів консультування — ставка на реалізацію потенціалу самого клієнта.

Також робиться ставка і на духовний, внутрішній потенціал людини, що підкріплює та підживлює її ресурс.

Види коучингу[ред. | ред. код]

За сферою застосування, вирізняють кар'єрний коучинг, бізнес-коучинг, коучинг особистої ефективності, лайф-коучинг. Кар'єрним коучингом останнім часом називають кар'єрне консультування, що включає в себе оцінку професійних можливостей, оцінку компетенцій, консультування з кар'єрного планування, вибір шляху розвитку, супровід у пошуку роботи та інші пов'язані питання. Яскравим представником цього сучасного напрямку є Clever.

Вирізняють також індивідуальний коучинг, корпоративний (груповий) коучинг.

За форматом різняться очний (особистий коучинг, фото-коучинг) і заочний (інтернет-коучинг, телефонний коучинг) види коучингу.

Історія[ред. | ред. код]

Засновники концепції: В. Тімоті Голві (W. Timothy Gallwey) — автор концепції внутрішньої гри, що лежить в основі коучингу. Уперше концепцію викладено в книзі «Внутрішня гра в теніс» (The Inner Game of Tennis), виданій у 1974 р.

Джон Вітмор (John Whitmore) — автор книги «Коучинг високої ефективності», виданої в 1992 р. Розвинув ідеї Голві в застосуванні до бізнесу й менеджменту.

Томас Дж. Леонард (Thomas J. Leonard) — засновник Університету коучів (Coach University — www.coachu.com), Міжнародної Федерації Коучів, Міжнародної асоціації сертифікованих коучів (International Association of Certified Coaches — IAC) і проекту Coachville.com.

В Європі та СНГ коучинговий рух розпочався завдяки Мерилін Аткінсон (Erickson University) та Анжелі Ястреб (Bussines International Technology Academy), як автора академiчної програми "Business Technology №1 - Coaching" (Бизнес Технологiя №1 - Коучiнг) для підвищення кваліфікації керівників, педагогів, тренерів, представників влади, психологів, психатерапевтiв, психоаналiтикiв та бiзнес-консультантiв, Анжела Ястреб акредитований Міжнародний тренер ICF та Коуч - Майстер власників системних бізнесів та лідерів сучасностi з 1998 року.

Терміни, що використовуються в коучингу[ред. | ред. код]

 • Коуч (англ. Coach) — фахівець, тренер, що проводить тренування.
 • Клієнт — людина або організація, що замовляє послуги тренування рис або навичок. У термінології, використовуваній британськими тренерами, людину, що одержує послугу коучингу, також називають гравцем.
 • Сесія — особливим чином структурована бесіда тренера з клієнтом/гравцем.
 • Формат коучингу — це спосіб взаємодії між клієнтом і тренером у процесі коучинг-сесії, а також засіб такої взаємодії.

Історія виникнення коучингу

Загалом коучинг як метод виник у Каліфорнії. Поняття «коуч» з'явилося ще в кінці XIX століття, так стали називати професійних тренерів в групових і одиночних видах спорту. У 50-ті роки минулого століття цей термін остаточно закріпився в тенісі і гольфі. Саме тоді поширилася думка про те, що виграш — не завжди справа техніки. Успіх часто залежить від внутрішньої, ментальної, підготовки гравця, від його націленості на перемогу. Фактично коучами стали перші тренери, які звернули увагу на «роботу в голові спортсмена».

Тім Гелвей, каліфорнійський тренер з тенісу, в кінці 60-х років придумав новий вид підготовки спортсменів і назвав його «the inner game» — «внутрішня гра». У результаті з'явилися його перші курси: «Внутрішня гра в гольф», «Внутрішня гра в теніс» і т. д. Гелвей сформулював свою головну ідею коротко і ясно: супротивник, який знаходиться у власній голові, куди небезпечніший того, який по той бік сітки . По суті, ця думка і лягла в основу теорії коучингу. А потім багато керівників компаній, любителі пограти в теніс і гольф, зрозуміли, що ідеї Гелвея можуть бути корисні їм у бізнесі.

У 80-ті роки коучинг почав свою подорож до Європи і влаштувався спочатку у Великий Британії. У цій країні існують дві організації, які займаються даним питанням: Асоціація професійних спостерігачів та коучів (APECS) і Європейська рада з коучингу і наставництва (EMCC). У Великій Британії держава навіть фінансувала розробку стандартів і правил коучингу. У цій країні для того, щоб стати коучем, людина повинна витримати перевірку на компетентність.

На сьогоднішній день найбільше поширення коучинг отримав у США та Японії. Там питання ставиться так: успішний підприємець не може існувати без наставника.

Одним із найбільш видатних коучів сучасності Манфред Кетс де Вріс запровадив використання психоаналізу у коучинг-практиці. На його думку підсвідоме і минуле людини має ключовий вплив на психологію та управлінську поведінку керівників.

Всесвітні корпорації, такі як Siemens, Boeing, Motorola, широко використовують послуги коучів, адже, за оцінкою інституту Гелопа, ефект застосування коучингу в компанії в 6 разів перевищує витрати на нього. З іншого боку, він сьогодні виступає просто елементом «правильного» бізнесу. Якщо деякий час назад був бум тренерства, то тепер ті ж фірми пропонують свої послуги на ринку коучингу, помінявши, по суті, лише назву.

У зв'язку з популярністю коучингу відкриваються інститути з підготовки фахівців у цій галузі. У Німеччині таке навчання коштує від 5 до 15 тис. євро, причому його пропонують понад 300 організацій, кожна з яких видає своїм випускникам дипломи та сертифікати. Приміром, у Франції та Англії існує тільки два професійних об'єднання коучів, а в Україні єдиний акредитований представник ICF — Business Academy №1 (Академія Коучингової Майстерності) яка навчає коучингу за сучасною свiтовою технологією. Засновником академії є тренер міжнародного рiвня Анжела Ястреб, вупускнікамі якої були такі особистості як Іцхак Пентосевіч, Микола Латанський, Галина Дерябiна, Вiталiй Худяков, Сергій Цібудьскій, Алла Клименко, Валерія Козімір, Оксана Порошенко, Артур Григорян, Тетяна Лепеха, Галина Потопальських, Марина Коваль, Ганна Драгомерецкая, Ганна Брайковська, Юлія Медведєва, Сергій Зінкневіч, Андрій Руденко, Оксана Пустовіт, Михайло Вейсберг, Марiя Пелiшенко і багато інших.

Етапи й зміст коучингу[ред. | ред. код]

Ключовим елементом у коучингу є усвідомлення, яке стає результатом посилення уваги, концентрації й чіткості. Усвідомлення — це здатність відбирати і ясно сприймати стосовні до справи факти й інформацію, визначаючи їхню важливість. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ — ще одна ключова концепція і мета коучингу.

Бізнес-коучинг[ред. | ред. код]

Бізнес коучинг вважаеться ефективним інструментом та найкращою технологiя бiзнесу №1 coaches.technilogy за рахунок результативної комунікації:

~ між продавцями та покупцями;

~ мiж підлеглими і керівниками;

~ мiж начальниками і співробітниками;

~ між керiвництвом та конкурентами.

Бізнес-коучинг (англ. Business - бізнес, підприємництво, і англ. Coaching - наставництво, тренування, інструктування, заняття з репетитором) - система професійних взаємин між фахівцем з розвитку і росту бізнесу, а також підвищення мотивації (коучем) і клієнтом, що виражається в підтримці і супроводі людини до отримання ним необхідного результату відповідно до його потреб.

Коучинг, як напрямок діяльності і консультування, виділився зі спорту і потім довгий час використовувався в менеджменті, отримавши назву бізнес-коучинг (англ. Business coaching).

Особливо це актуально для малого, середнього бізнесу и сiмейних компанiй, де весь бізнес контролюється і управляється часто однією людиною. Саме тому завдання коуча приділити увагу аналізу рішень керівника, а також зв'язку прийнятих рішень і особистого життя, яка майже завжди впливає на повороти всього бізнесу. Часто бізнесмени не відокремлюють роботу від відпочинку, друзів від колег, оскільки їхня справа і отримані результати безпосередньо впливають на їхнє життя і життя їхніх близьких.

Корпоративний коучинг[ред. | ред. код]

Цілі:

 • розвиток, створення і визначення чіткого бачення керуючими менеджерами корпоративних цілей і способів їх досягнення за допомогою Коучинг Технології coaches.technilogy і як наслідок систематизація системи керованості в компанії (проводиться після інтерв'ювання керівників стратегiчного та тактичного рiвня повноважень), для значного пiдвищення вартостi компанiї в декiлька разiв або виходу акцiй компанiї на IPO;
 • практичне навчання керiвникiв та топ менеджерів Майстерності Коучинг Технології: кращі практики лайф і бізнес-коучингу;
 • впровадження в компанії системної керованості на основі Коучинг технології серед менеджерів всіх рівнів;
 • вдосконалення інструментарію роботи в ключових командах компанiї для досягення корпоративних цілей за допомогою Коучинг Технології;
 • створення корпоративної культури на основі Коучинг Технології;
 • підвищення iнiцiативностi, ефективності та результативності на основі Коучинг Технології.

Коучинг для керівників[ред. | ред. код]

Зазвичай це спеціалізований курс навчання для керівників з окремих бізнес-питань (кращий нiж MBA та НЛП), на основі програми "Майстерність коуч-технології":

 • коучинг нового бізнес-проекту;
 • коучинг по перетворенню бізнесу;
 • коучинг з фінансів в бізнесі, розвиток корпоративних стандартів, вибір і успадкування зарубіжного досвіду;
 • коучинг за вигідному партнерству;
 • коучинг з побудови ділових відносин;
 • коучинг по маркетингу;
 • коучинг з управління персоналу;
 • коучинг по ефективній рекламі;
 • коучинг по ціновій стратегії.

Переваги Технології Коучинга:[ред. | ред. код]

 • Збільшуються продажі завдяки технологiї коучингових запитань (замість НЛП);
 • Співробітники стають проактивними завдяки коучинговому спiлкуванню (не залишаються пасивними);
 • Керівники надають необхiднi мінімальні ресурси для ефективної роботи підлеглих завдяки коучинговим методам;
 • Власники бiзнесiв домовляються з конкурентами, щоб заробляти більше завдяки коучинговому спiлкуванню;
 • Зменшуеться звiльнення ключових фахiвцiв i коучинг утримує провідних менеджерів без високої матерiальної мотивацIї;
 • Пiдвищенна мотивація персоналу: коучинг допомагає знайти не матерiальну мотивацію для кожного працiвника.
 • Покращення ефективності; коучинг знаходить кращі якості людей і команд, чого не відбувається при традиційному інструктажі.
 • Прискорюється навчання: коучинг покращує навчання, дає можливість співробітникам розвинутися прямо на робочому місці, не втрачаючи часу і поєднуючи теорію і практику.
 • Поліпшення взаємин: коучинг передбачає діалог і інтерес до відповідей співрозмовника i демонструє, що людину цінують і поважають.
 • Економія часу начальника: завдяки коучингу співробітники стають більш самостійними та ініціативними, а як наслідок і лояльними, вивільняючи час керівника на підбір, навчання і планову роботу персоналу.
 • Більше креативних ідей: коучинг і створювана ним атмосфера взрощують творчий потенціал всіх членів колективу: ніхто не боїться глузування або покарання.
 • Оптимальне використання людей, навичок і ресурсів: iнвестиції в коучинг як технології управління компанією повертається вже з першого року впровадження в верхніх рівнях ієрархії компанії.
 • Більша гнучкість, вміння пристосуватися до швидких змін зовнi та всерединi компанії.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]