Коучинг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ко́учинг (від англ. coaching — тренерство), вишкіл — інструмент особистісного й професійного розвитку, формування якого почалося в 70-х роках XX століття. Джерела коучингу лежать у спортивному тренерстві, позитивної, когнітивної й організаційної психології, в уявленні про усвідомлене життя й можливостях постійного й цілеспрямованого розвитку людини.

Визначення[ред. | ред. код]

Існує безліч визначень коучингу, з найвідоміших:

 • Коучинг — це геніальний інструмент досягнення заповітних цілей та щастя в особистому житті i сучасна технологія ведення прибуткового системного бізнесу за допомогою ефективних комунікацій з клієнтами, колегами, керівництвом та конкурентами (англ. Angela Yastreb) «Майстернiсть та Коучiнг Технологiя" (англ. Art & Business Тechnology №1).
 • Коучинг — це мистецтво створення, за допомогою бесіди й поведінки, середовища, яке полегшує рух людини до бажаних цілей, так, щоб воно приносило задоволення.
 • Коучинг — це процес створення коучем умов для всебічного розвитку особистості клієнта.
 • Коучинг — це мистецтво сприяти підвищенню результативності, навчанню й розвитку іншої людини. (Майлз Дауні (англ. Myles Downey), «Ефективний Коучинг»)
 • Коучинг — це триваючі відносини, які допомагають людям одержати виняткові результати в їхньому житті, кар'єрі, бізнесі або в суспільних справах. За допомогою коучингу клієнти розширюють сферу пізнання, підвищують ефективність і якість свого життя.
 • Коучинг — це система реалізації спільного соціального, особистісного й творчого потенціалу учасників процесу розвитку з метою одержання максимально можливого ефективного результату.

Чотири базові етапи коучингу: постановка мети, перевірка реальності, вибудовування шляхів досягнення й, властиво, досягнення (він ще називається етапом волі).

Відмінність коучингу від усіх видів консультування — ставка на реалізацію потенціалу самого клієнта.

Також робиться ставка і на духовний, внутрішній потенціал людини, що підкріплює та підживлює її ресурс.

Історія виникнення коучингу[ред. | ред. код]

Початки[ред. | ред. код]

Загалом коучинг як метод виник у Каліфорнії. Поняття «коуч» з'явилося ще в кінці XIX століття, так стали називати професійних тренерів в групових і одиночних видах спорту. У 50-ті роки минулого століття цей термін остаточно закріпився в тенісі і гольфі. Саме тоді поширилася думка про те, що виграш — не завжди справа техніки. Успіх часто залежить від внутрішньої, ментальної, підготовки гравця, від його націленості на перемогу. Фактично коучами стали перші тренери, які звернули увагу на «роботу в голові спортсмена».

Розвиток сучасного коучингу[ред. | ред. код]

Коучинг, як напрямок діяльності і консультування, виділився зі спорту і потім довгий час використовувався в менеджменті, отримавши назву «бізнес-коучинг». Засновниками концепції є Тімоті Голві, Джон Вітмор, Томас Дж. Леонард.

Каліфорнійський тренер з тенісу В. Тімоті Голві (англ. W. Timothy Gallwey) — автор концепції внутрішньої гри, що лежить в основі коучингу. Уперше концепцію викладено в книзі «Внутрішня гра в теніс» (The Inner Game of Tennis), виданій у 1974 р.

Джон Вітмор (англ. John Whitmore) — автор книги «Коучинг високої ефективності», виданої в 1992 р. Розвинув ідеї Голві в застосуванні до бізнесу й менеджменту.

Томас Дж. Леонард (англ. Thomas J. Leonard) — засновник Університету коучів (Coach University), Міжнародної Федерації Коучів, Міжнародної асоціації сертифікованих коучів (International Association of Certified Coaches) і проекту Coachville.com.

Тімоті Голві, ще в кінці 60-х років придумав новий вид підготовки спортсменів і назвав його «the inner game» — «внутрішня гра». У результаті з'явилися його перші курси: «Внутрішня гра в гольф», «Внутрішня гра в теніс» і т. д. Голві сформулював свою головну ідею коротко і ясно: супротивник, який знаходиться у власній голові, куди небезпечніший того, який по той бік сітки . По суті, ця думка і лягла в основу теорії коучингу. А потім багато керівників компаній, любителі пограти в теніс і гольф, зрозуміли, що ідеї Гелвея можуть бути корисні їм у бізнесі.

В Європі та СНГ коучинговий рух розпочався завдяки Мерилін Аткінсон (Erickson University) та Анжелі Ястреб (Bussines International Technology Academy)[джерело?], як автора академiчної програми «Бізнес Технологiя №1 — Коучинг» (англ. Business Technology №1 — Coaching) для підвищення кваліфікації керівників, педагогів, тренерів, представників влади, психологів, психатерапевтiв, психоаналiтикiв та бiзнес-консультантiв, Анжела Ястреб акредитований Міжнародний тренер ICF та Коуч — Майстер власників системних бізнесів та лідерів сучасностi з 1998 року.

У 80-ті роки коучинг почав свою подорож до Європи і влаштувався спочатку у Великий Британії. У цій країні існують дві організації, які займаються даним питанням: Асоціація професійних спостерігачів та коучів (APECS) і Європейська рада з коучингу і наставництва (EMCC). У Великій Британії держава навіть фінансувала розробку стандартів і правил коучингу. У цій країні для того, щоб стати коучем, людина повинна витримати перевірку на компетентність.

На сьогоднішній день найбільше поширення коучинг отримав у США та Японії. Там питання ставиться так: успішний підприємець не може існувати без наставника.

Одним із найбільш видатних коучів сучасності Манфред Кетс де Вріс запровадив використання психоаналізу у коучинг-практиці. На його думку підсвідоме і минуле людини має ключовий вплив на психологію та управлінську поведінку керівників.

Всесвітні корпорації, такі як Siemens, Boeing, Motorola, широко використовують послуги коучів, адже, за оцінкою інституту Гелопа, ефект застосування коучингу в компанії в 6 разів перевищує витрати на нього. З іншого боку, він сьогодні виступає просто елементом «правильного» бізнесу.

Види коучингу[ред. | ред. код]

За сферою застосування, вирізняють кар'єрний коучинг, бізнес-коучинг, коучинг особистої ефективності, лайф-коучинг. Кар'єрним коучингом останнім часом називають кар'єрне консультування, що включає в себе оцінку професійних можливостей, оцінку компетенцій, консультування з кар'єрного планування, вибір шляху розвитку, супровід у пошуку роботи та інші пов'язані питання. Яскравим представником цього сучасного напрямку є Clever.

Вирізняють також індивідуальний коучинг, корпоративний (груповий) коучинг.

За форматом різняться очний (особистий коучинг, фото-коучинг) і заочний (інтернет-коучинг, телефонний коучинг) види коучингу.

Терміни, що використовуються в коучингу[ред. | ред. код]

 • Коуч (англ. Coach) — фахівець, тренер, що проводить тренування.
 • Клієнт — людина або організація, що замовляє послуги тренування рис або навичок. У термінології, використовуваній британськими тренерами, людину, що одержує послугу коучингу, також називають гравцем.
 • Сесія — особливим чином структурована бесіда тренера з клієнтом/гравцем.
 • Формат коучингу — це спосіб взаємодії між клієнтом і тренером у процесі коучинг-сесії, а також засіб такої взаємодії.

Етапи й зміст коучингу[ред. | ред. код]

Ключовим елементом у коучингу є усвідомлення, яке стає результатом посилення уваги, концентрації й чіткості. Усвідомлення — це здатність відбирати і ясно сприймати стосовні до справи факти й інформацію, визначаючи їхню важливість. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ — ще одна ключова концепція і мета коучингу.

Бізнес-коучинг[ред. | ред. код]

Бізнес коучинг вважаеться ефективним інструментом та найкращою технологiя бiзнесу за рахунок результативної комунікації:

 • між продавцями та покупцями;
 • мiж підлеглими і керівниками;
 • мiж начальниками і співробітниками;
 • між керiвництвом та конкурентами.

Бізнес-коучинг (англ. Business — бізнес, підприємництво, і англ. Coaching — наставництво, тренування, інструктування, заняття з репетитором) — система професійних взаємин між фахівцем з розвитку і росту бізнесу, а також підвищення мотивації (коучем) і клієнтом, що виражається в підтримці і супроводі людини до отримання ним необхідного результату відповідно до його потреб.

Особливо це актуально для малого, середнього бізнесу и сiмейних компанiй, де весь бізнес контролюється і управляється часто однією людиною. Саме тому завдання коуча приділити увагу аналізу рішень керівника, а також зв'язку прийнятих рішень і особистого життя, яка майже завжди впливає на повороти всього бізнесу. Часто бізнесмени не відокремлюють роботу від відпочинку, друзів від колег, оскільки їхня справа і отримані результати безпосередньо впливають на їхнє життя і життя їхніх близьких.

Корпоративний коучинг[ред. | ред. код]

Цілі
 • розвиток, створення і визначення чіткого бачення керуючими менеджерами корпоративних цілей і способів їх досягнення за допомогою Коучинг Технології і як наслідок систематизація системи керованості в компанії (проводиться після інтерв'ювання керівників стратегiчного та тактичного рiвня повноважень), для значного пiдвищення вартостi компанiї в декiлька разiв або виходу акцiй компанiї на IPO;
 • практичне навчання керiвникiв та топ менеджерів Майстерності Коучинг Технології: кращі практики лайф і бізнес-коучингу;
 • впровадження в компанії системної керованості на основі Коучинг технології серед менеджерів всіх рівнів;
 • вдосконалення інструментарію роботи в ключових командах компанiї для досягення корпоративних цілей за допомогою Коучинг Технології;
 • створення корпоративної культури на основі Коучинг Технології;
 • підвищення iнiцiативностi, ефективності та результативності на основі Коучинг Технології.
Переваги Технології Коучинга
 • Збільшуються продажі завдяки технологiї коучингових запитань (замість НЛП);
 • Співробітники стають проактивними завдяки коучинговому спiлкуванню (не залишаються пасивними);
 • Керівники надають необхiднi мінімальні ресурси для ефективної роботи підлеглих завдяки коучинговим методам;
 • Власники бiзнесiв домовляються з конкурентами, щоб заробляти більше завдяки коучинговому спiлкуванню;
 • Зменшуеться звiльнення ключових фахiвцiв i коучинг утримує провідних менеджерів без високої матерiальної мотивацIї;
 • Пiдвищенна мотивація персоналу: коучинг допомагає знайти не матерiальну мотивацію для кожного працiвника.
 • Покращення ефективності; коучинг знаходить кращі якості людей і команд, чого не відбувається при традиційному інструктажі.
 • Прискорюється навчання: коучинг покращує навчання, дає можливість співробітникам розвинутися прямо на робочому місці, не втрачаючи часу і поєднуючи теорію і практику.
 • Поліпшення взаємин: коучинг передбачає діалог і інтерес до відповідей співрозмовника i демонструє, що людину цінують і поважають.
 • Економія часу начальника: завдяки коучингу співробітники стають більш самостійними та ініціативними, а як наслідок і лояльними, вивільняючи час керівника на підбір, навчання і планову роботу персоналу.
 • Більше креативних ідей: коучинг і створювана ним атмосфера взрощують творчий потенціал всіх членів колективу: ніхто не боїться глузування або покарання.
 • Оптимальне використання людей, навичок і ресурсів: iнвестиції в коучинг як технології управління компанією повертається вже з першого року впровадження в верхніх рівнях ієрархії компанії.
 • Більша гнучкість, вміння пристосуватися до швидких змін зовнi та всерединi компанії.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]