Краковська Світлана Володимирівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Краковська Світлана Володимирівна
Діяльність науковиця
Галузь Метеорологія, кліматологія
Заклад Національний антарктичний науковий центр
Ступінь кандидат фізико-математичних наук
Нагороди
Орден княгині Ольги ІІІ ступеня

Світлана Володимирівна Краковська — українська кліматологиня, метеорологиня, завідувачка лабораторії прикладної кліматології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС та НАН України, старший науковий співробітник відділу Національного антарктичного наукового центру Міністерства освіти і науки України, кандидат фізико-математичних наук[1], членкиня Міжурядової групи експертів з питань зміни клімату[2][3], стипендіатка Фонду Сороса, стипендіатка Президента України та НАН України, національна експертка проекту Clima East[4]. Учасниця Другої української антарктичної експедиції[5].

Біографія[ред. | ред. код]

Закінчила Ленінградський гідрометінститут за спеціальністю «Метеорологія». До того, як потрапила на антарктичну станцію, була і в Сибіру, і в Арктиці.

Має досвід альпінізму в горах Кавказу та Середньої Азії, у Криму та Карелії, лижних походів у Хібінах, сплавів на байдарках та катамаранах, а також ще студентська практика на гідрографічному судні від Петропавловська-Камчатського навколо Чукотки, повз Острів Врангеля до Певека — і назад до бухти Провидіння[6].

У 1997 році була однією з чотирьох українських жінок, які вперше потрапили на антарктичну станцію «Академік Вернадський». Там науковиця займалась метеорологічними спостереженнями.[7][8].

З 2013 року делегатка від України на засіданнях Міжурядової групи експертів зі змін клімату (IPCC)[9]. Авторка понад 100 публікацій[10][11].

Особисте життя[ред. | ред. код]

Чоловік — радист-метеоролог Роман Братчик родом з Рівного — один з перших українських зимівників, єдиний українець, який провів в Антарктиді 30 місяців поспіль[12].

Світлана Краковська, мати чотирьох дітей, продовжує займатися наукою.[7]

Нагороди[ред. | ред. код]

Орден княгині Ольги ІІІ ступеня (2021) — За визначний особистий внесок у здійснення наукової діяльності в Антарктиці та з нагоди 25-річчя української антарктичної станції «Академік Вернадський».

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Відділ прикладної метеорології та кліматології ВПМтаК. uhmi.org.ua. Процитовано 28 січня 2020 року. 
 2. Що відбувається з погодою?. radiosvoboda.org. Процитовано 28 січня 2020 року. 
 3. Світлана Краковська про кліматичну кризу: катастрофа чи можливості для людства?. expedicia.org. Процитовано 28 січня 2020 року. 
 4. Заключний звіт завдання Служби експертної підтримки Clima East CEEF2016-083-UA. Clima East. Процитовано 28 січня 2020 року. 
 5. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №47/2021. Офіційне інтернет-представництво Президента України. 
 6. Українська полярниця розповіла, як сексиcтські забобони заважають науці. povaha.org.ua. Процитовано 28 січня 2020 року. 
 7. а б Жінки в снігах: чи повернуться українки в Антарктику?. bbc.com. Процитовано 28 січня 2020 року. 
 8. «Найхолодніший континент, до якого прикипаєш серцем». Три історії українських дослідниць Антарктиди. hromadske.ua. Процитовано 28 січня 2020 року. 
 9. Світлана Краковська: Якщо у Вас є намір потрапити в Антарктику – ви там будете. expedicia.org. Процитовано 28 січня 2020 року. 
 10. Svitlana Krakovska / Світлана Краковська. scholar.google.com.ua. Процитовано 28 січня 2020 року. (англ.)
 11. Krakovska, Svitlana. scopus.com. Процитовано 28 січня 2020 року. (англ.)
 12. "З першим днем зими!", Або чим живуть українські полярники. segodnya.ua. Процитовано 28 січня 2020 року.