Краківський трамвай

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Реконструйований трамвайний вагон типу Sanok SN1 на вулиці Домініканьскій
Краківський вагон-пам'ятка LH Standard № 1076 на алеях 3 Мая
Трамвайний вагон-пам'ятка типу 102N на вул. Домініканській
Трамвайний вагон-пам'ятка типу 102Na на вул. Франчішканьській
Трамвайний вагон типу Man GT6 на вулиці Баштовій
Склад трамвайних вагонів типу Man GT6 + B4 на кільці у Борку Фаленцкому.
Низькопідлоговий трамвай типу Bombardier FLEXITY Classic NGT6/2) на вул. Баштовій.
Tramwaj Bombardier Bombardier NGT6/2 з третьої поставки
Трамвайне плотно вздовж вулиці Вінцентеґо Вітоса (пол. Wincentego Witosa) в житловому масиві Курдванув. На першому плані видний вагон NGT-6.

Трамваї у Кракові обслуговуються АТ "Міське транспортне підприємство" у Кракові (пол. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie (MPK)); курсують за 26 маршрутами (тільки денними; нумерація маршрутів від 1 до 40, a для замінюючого транспортного сполучення під час ремонтів - від 70 до 79) загальною довжиною 286 км. Лінії, якими курсують 198 трамвайних складів ("поїздів"), які складаються з 363 вагонів - це 84 км подвійної колії, при чому 2/3 цієї довжини складають віділені полотна. "Міське Транспортне Підприємство" будує "Краківський швидкісний трамвай", який має суттєво поліпшити транспортне сполучення у місті.

Історія[ред.ред. код]

Перша лінія рейкового кінного трамваю у Кракові виникла у 1882 році, замінивши функціонуючу щонайменше понад десять років омнібусну лінію. Це була вузькоколійна лінія завширшки 900 мм, довжиною 2,8 км, з залізничного вокзалу до Подґурського мосту. Ця лінія, спочатку одноколійна, мала чотири роз'їзди. Так само збудовано наступну (у 1896: Ринек Ґлувни – Парк Краковскі довжиною 1670 м), у той самий час – через зростання потреб у перевезеннях – розпочато перебудову першої лінії на двоколійну. Аж до 1925 року на всіх двоколійних лініях у Кракові діяв лівосторонній рух.

Електрофікацію краківських трамваїв розпочато у 1901 році. Урочисте відкриття першої електричної лінії трамваю відбулося 16 березня 1901 року; трамваї типу SW1 (Моторний Вузькоколійний) виробництва Саноцької Фабрики Вагонів. 25 жовтня 1902 введено до експуатації три чергові лінії (№ 3 з вул. Д'єтля через Старовисьльну до Ринку Ґлувнеґо, № 5 з вул. Длуґєй через Ринек Ґлувни до Звєжинєцкєй і № 4 з Ринку вулицею Шевскою через Подвалє до Парку Йордана). У січні 1913 на ділянці від вул. Звєжинєцкєй через вул. Домініканьску, Головну пошту, вулицею Старовісьльною до Тшечєґо (Третього) Мосту на Віслі введено до експлуатації першу ширококолійну лінію № 6 (вагони також з Санока, типу SN1, пізніше також придбані в Австрії, в Ґраці) з міжвісевою відстаню рейок 1435 мм. В момент переходу з лівостороннього руху на правосторонній у 1925 році у Кракові існували три вузькоколійні лінії і три ширококолійні. Протягом наступних десятиріч поступово замінювалися чергові вузькоколійні лінії ширококолійними, тільки у 1953 році зліквідовано останню з них (№ 1).

У 1950 прокладено лінію Борку Фаленцкєґо, у 1952 (7 листопада) з'єднано старий Краків з Новою Гутою, а у 1954 введено ділянку до Плашова, а потім у 1965 до Прокочіма, у 1955 завершено об'їзну дорогу навколо Плянт і ліквідовано трамвайні лінії на Ринку Ґлувним і на вулицях Вісьльней, Славковскєй і Сєнней. Подальші роки відзначилися розбудовою трамвайної мережі у Новій Гуті та Подґужу, подовжено також між іншим лінію через Прокочім до Бєжанова, збудовано другу колію через Лаґєвнікі до Борку Фаленцкєґо тощо. Останньою в повній мірі введеною лінією є колія, що використовується з 2000 року до Курдванова, яка є одночасно першим завершеним етапом будівництва "Краківського швидкісного трамваю".

У 2006 введено до експлуатації нову ділянку колії на вулиці Павєй, а у вересні 2007 року з'єднано її з кільцем на вулиці Камєнней. Зараз також здійснюються роботи з завершення підземного трамвайного тунелю.

У найближчі роки планується розбудова трамвайної мережі між іншим у напрямку житлових масивів: Ліпска, Ручай, а також через Ольшу до Містшейовіц.

Нічне трамвайне сполучення ліквідовано, замінивши його частково автобусним сполученням, у 1986 році.

Кінцеві зупинки і трамвайні депо у Кракові[ред.ред. код]

Депо[ред.ред. код]

Кінцеві зупинки[ред.ред. код]

Діючі в постійному сполученні

Недіючі в постійному сполученні

Рухомий склад трамваїв у Кракові[ред.ред. код]

Діючий рухомий склад[ред.ред. код]

стан на: 19.02.2008

польського виробництва

австрійського виробництва

  • Düwag E1 - 39 вагонів
  • Düwag c3 (причеп) - 33 вагони

німецького виробництва

  • MAN - Nürnberg GT6 - 40 вагонів
  • MAN - Nürnberg B4 (причеп) - 8 вагонів
  • MAN - Nürnberg N8S-NF - 4 вагони (середня секція трамваю низькопідлогова)

канадсько-німецького виробництва

чергові 9 вагонів NGT6/2 - серії III складаються у Депо Подґуже

Історичний рухомий склад[ред.ред. код]

Трамвайні маршрути у Кракові[ред.ред. код]

Головні маршрути

Допоміжні маршрути

Святкові иаршрути (курсують тільки під час свята Усіх Святих)

Дивись також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]