Кришка крончата

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вільям Пейнтер — винахідник кроненпробки
Кроненпробка
Деформація кроненпробки після відкривання
Деформація юбки кроненпробки після відкривання

Кро́ненпробка або кро́нчата кришка або коро́нчата кришка (англ. Crown cork) — тип подібної до перевернутої корони кришки для пляшок, винайдений Вільямом Пейнтером 1892 в Балтиморі, штат Меріленд. Кришка є круглим куском жерсті, краї якого загнуті у вигляді гофрованої юбки. Для ущільнення горла пляшки на дно такої «корони» вкладали ущільнювач, виготовлений із кори коркового дуба, яку, починаючи з 1960х замінили на пластиковий.

«Компанія кришок для пляшок» (англ. Bottle Print Company) була першим виробником кроненпробок, згодом змінила свою назву на «Компанія корончатих кришок і ущільнень» (англ. Crown Cork and Seal Company).

До винаходу кроненпрбки для закривання пляшок із содовою та іншими газованими напоями використовувалася кришки із пружною вилкою-защібкою. Пружність вилки може погіршитися і зменшити герметичність ущільнення, що допускає витік газу з пляшки в умовах зберігання пляшок вертикально. Такі закупорені пляшечки мали зберігатися горизонтально «на боку», щоб запобігти витоку газу. Після винаходу короненпробки пляшки содової могли зберігатися вертикально[1].

Під час закривання пляшки гофрована юбка кришки пружно обтискалась навколо верхнього буртика горловини, притискаючи ущільнення до неї. Під час відкривання гофрована юбка чи кришка деформувалися (як це показано на двох нижніх рисунках справа), дозволяючи кришці зісковзнути із пляшки, що робило кришку непридатною для подальшого використання.

Масове виробництво та масовий попит зробили цей проект дуже успішним для Пейтнера і компанії «Crown Cork and Seal Company»:

…найбільш вигідним для виробництва є той товар, який необхідно викидати після використання. (William Painter)

Кроненпрбка — перший вельми успішний одноразовий продукт, який надихнув Кінґа Жиллетта придумати одноразові бритви, коли він був менеджером з продаж у компанії «Crown Cork and Seal Company».[2]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Nickell, Joe (2011). 'Pop' Culture: Patent Medicine Becomes Soda Drinks. Skeptical Inquirer 35 (1) (Committee for Skeptical Inquiry). с. 14–17. 
  2. Історія Кроненпробки (англ.)

Дивиться також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]