Кротков Юрій Васильович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кротков Юрій Васильович
Юрий Васильевич Кротков
Дата народження 11 листопада 1917(1917-11-11)[1]
Місце народження Кутаїсі, Кутаїська губернія, Кавказьке намісництво, Російська імперія
Дата смерті 1982
Професія драматург

Юрій Васильович Кротков (11 листопада 1917, Кутаїсі, Грузія —26 грудня 1981) — радянський драматург, сценарист. Втікач з СРСР.

Біографія[ред.ред. код]

Народився в творчій сім'ї: батько — художник, мати — актриса.

У 1936 році був завербований радянською контррозвідкою[2], отримав псевдонім «Суліко». Брав участь у розробках іноземців. Завдяки ерудиції і широким зв'язкам серед творчої інтелігенції (був, зокрема, близьким сім'ї Бориса Пастернака) легко завів зв'язки у дипломатичному корпусі.

У 1940 році переїхав до Москви. В 1941 році вступив до Літературного інституту імені Горького. Працював в ТАРС і на Radio Moscow. На початку радянсько-німецької війни евакуюється в Алма-Ату. Після повернення з евакуації продовжив навчання.

У 1956 р. був залучений до участі у вербуванні французького посла в Москві Моріса Дежана[3]. Надалі брав участь у розробці військового аташе Франції Л. Гідо. В результаті операції КДБ з компрометації Л. Гідо застрелився[2].

У 1963 втік з СРСР, не повернувшись з туристичної поїздки до Великої Британії. Повідомив англійській розвідці про деталі операції КДБ у відношенні Моріса Дежана, про що незабаром стало відомо де Голлю. Посол був відкликаний з Москви і був змушений піти у відставку[2]. З 1967 по 1968 рік жив в Мюнхені, працював диктором на радіостанції «Свобода». У 1967 році на Заході вийшла його книга «Я з Москви».

У 1969 році виїхав до США для дачі свідчень у сенаті. З 1970 року жив у США, де видав ще декілька книг про радянську політичну систему та роботу радянських спецслужб[4].

Фільмографія[ред.ред. код]

Сценарист фільмів:

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]