Куду великий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Великий куду
Великий куду
Великий куду
Біологічна класифікація
Царство: Тварини
Тип: Хордові
Клас: Ссавці
Інфраклас: Плацентарні
Ряд: Парнокопитні
Підряд: Жуйні
Родина: Порожнисторогі
Підродина: Бики
Рід: Куду (Tragelaphus)
Вид: Великий куду
Біноміальна назва
Tragelaphus strepsiceros
Pallas, 1776
Tragelaphus strepsiceros.png
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Tragelaphus strepsiceros
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Tragelaphus strepsiceros
EOL logo.svg EOL: 1038792
ITIS logo.svg ITIS: 625134
IUCN logo.svg МСОП: 22054
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 9946
Fossilworks: 149708

Великий куду (лат. Tragelaphus strepsiceros) — африканський вид антилоп з підродини биків (Bovinae).

Морфологія[ред. | ред. код]

Шерсть самців забарвлена у сіро-коричневі тони, а у самок і молодняка світло-коричневого кольору. На шерсті куду як правило є від шести до десяти вертикальних смужок. У куду великі округлі вуха і деколи досить довгий хвіст. У самців на голові ростуть великі загвинчені роги, що досягають величини до 1 метра. Потомство за зовнішнім виглядом нагадує безрогих самок. Висота в загривку становить близько 1,40 м, а довжина близько 2,20 м. Самці досягають ваги до 250 кг, самки — до 200 кг. Великого куду зовні легко сплутати з близьким до нього видом ньяла, до того ж їх ареали поширення частково перетинаються.

Поширення[ред. | ред. код]

Цей вид антилоп мешкає в Східній і Південній Африці і зустрічається перш за все в саванах, що є перехідною формою між лісом і степом. Поблизу річок великого куду можна зустріти і в більш посушливих регіонах.

Поведінка[ред. | ред. код]

Самка

Найчастіше великий куду живе у практично немігруючих групах, в які входять від трьох до десяти особин. Такі групи населяють ареал площею близько 50 км². Самці утворюють окремі групи холостяків або живуть поодинці і приєднуються до самок тільки в шлюбні періоди. Як правило, в сезон дощів народжується по одному дитинчаті, що важить близько 16 кг. У залежності від сфери проживання куду активні в денний або нічний час. Їх їжа складається головним чином з листя і молодих гілок, при цьому вони не дуже вередливі. Великі куду харчуються також рослинами, яких уникають інші тварини через їх отруйність. Середня тривалість життя самців становить близько 8 років, самки нерідко доживають і до 15 років.

Загрози[ред. | ред. код]

Популяції великого куду у Східній та Південній Африці вважаються такими, що не перебувають під загрозою зникнення. Однак в окремих місцевостях цей вид дійсно поставлений під загрозу. Це стосується перш за все більш північних територій його поширення в таких країнах як Ефіопія, Сомалі, Судан і Чад. Крім людини, до його ворогів належать леопарди, леви, і гієнові собаки. Зазвичай великі куду намагаються ховатися від небезпек в кущах. Якщо це не вдається, вони в змозі розвивати великі швидкості для порятунку втечею. При цьому вони можуть перестрибувати перешкоди до 3 м висоти і нерідко їх не зупиняють встановлені фермерами паркани.

Етимологія[ред. | ред. код]

Назва куду походить з мови готтентотів і вживалася ними тільки по відношенню до цього виду. Білі колоністи стали називати їм також малим куду (Tragelaphus imberbis).

Фотогалерея[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Peter Comley und Salome Meyer:A Field Guide to the Mammals of Namibia. Kasane 1997, ISBN 99916-30-80-5
  • Chris and Tilde Stuart:Southern, Central and East African Mammals. Struik Publishers, 2002, ISBN 1-86872-621-5