Кукша Одеський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сучасна ікона преподобного Кукші Одеського
Святий Преподобний Кукша Одеський
Saint Kuksha of Odessa.JPG
Сучасна ікона преподобного Кукші Одеського
Святий
Мирське ім'я Величко Кузьма Кирилович
Чернече ім'я Кукша
Народився 1875, Арбузинка
Помер 1964, Одеса

Преподобний Кукша Одеський, Кукша Новий (у миру Кузьма Кирилович Величко, 18751964) — український православний святий радянського періоду.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився на Миколаївщині, в селі Гарбузинка (тепер с. Арбузинка). Нащадок однієї з гілок відомого українського козацького роду Величків, представники якого нині проживають по всій Україні.

З дитинства мріяв стати монахом, але довгий час його батько виступав проти цього. Після згоди і благословення батьків жив у Печерській Лаврі, а потім на Афоні. Потім знову повернувся в Україну.

Під час першої світової війни служив братом милосердя в санітарному потязі Київ —Львів. В 1931 році під час виснажливої хвороби прийняв постриг у велику схиму з іменем Кукша, а ще через два роки рукопокладений у сан ієромонаха. Святий різнився сумирністю і стриманістю. Служив в одній діючій київській церкві, оскільки всі храми були закриті більшовиками. В 1938 році був арештований, засуджений до 5 років табору в с. Вільма Соликамського району Молотовської області (Пермський край), потім на три роки був висланний до міста Кунгур. Після довгих поневірянь на засланнях повернувся до Києва, а згодом був переведений в Почаївську лавру, потім в Іоанно-Богословський Хрещатицький чоловічий монастир на Буковині а в кінці в Успенську пустинь в Одесі. До нього тягнулося настільки багато прихожан і віруючих, що влада намагалася ізолювати святого від спілкування з мирянами. Спочив у 1964 році, на його могилі неодноразово відбувалися чудесні зцілення хворих.

Посилання[ред. | ред. код]