Липучка (застібка)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Текстильна застібка (загально відома як липучка) — застібка, яка діє за принципом реп'яха.

Оригінальна назва Velcro утворена від фр. velours («оксамит») + фр. crochet («гачок»). Інші назви: ворсиста блискавка, стрічка велкро (фр. Velcro), стрічка-контакт, реп'ях, мампапа.

Винайдена 1948 року швейцарським інженером Жоржем де Местралем на основі спостережень за реп'яхами лопуха. Є вдалим прикладом біоміметики.

Різновид застібки, що є парою текстильних стрічок, на одній з яких розміщені мікрогачки, на іншій — повсть. Під час дотику двох стрічок мікрогачки чіпляються за повсть, і одна стрічка «прилипає» до іншої, за що застібка й отримала назву «липучки». Застібка широко застосовується у швейній та взуттєвій промисловості, і для спецвиробів.

Velcro — зареєстрований товарний знак у багатьох країнах.[1]

Цікаві факти

[ред. | ред. код]

На Міжнародній космічній станції липучка використовується для кріплення предметів до стін та, наприклад, настільних ігор[2].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Stephens, Thomas. How a Swiss invention hooked the world. SWI swissinfo.ch (англ.). Архів оригіналу за 6 травня 2018. Процитовано 9 травня 2018.
  2. Hadfield, Chris (13 грудня 2014). How do astronauts play Scrabble in space? With lots of Velcro. the Guardian (англ.). Архів оригіналу за 10 травня 2018. Процитовано 9 травня 2018.

Див. також

[ред. | ред. код]