Лоренцо Матіеллі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лоренцо Матіеллі
Lorenzo Mattielli
Klosterneuburg - Sala Terrena - c.cossa (2).jpg
Ім'я при народженні Lorenzo Mattielli
Народився 1678(1678)
Віченца, Італія
Помер 28 квітня 1748(1748-04-28)
Дрезден
Національність італієць
Громадянство Німеччина
Напрямок бароко
Працював у містах Відень, Дрезден

Лоренцо Матіеллі(англ. Lorenzo Mattielli бл. 1678, Віченца, Італія — 28 квітня, 1748, Дрезден) — німецький скульптор доби бароко, італієць за походженням.

Італійський період[ред. | ред. код]

Народився у місті Віченца. Точний місяць і рік народження невідомі.

Був знайомим з братами скульпторами Анжело та Ораціо Маріналі (1643-1720). Відомо, що 1705 року узяв шлюб із донькою Анжело Маріналі та був приєднаний до гільдії скульпторів міста Віченца. Разом із братами Маріналі працював над декором вілли Конті (нині вілла Лампертіко) біля Віченци.

Австрійський період[ред. | ред. код]

Лоренцо Матіеллі. Палац Кінських, атлант

Задокументована його поява у місті Відень 1712 року. за припущеннями, його перша дружина померла.

Серед перших замов майстра у Відні — декоративні скульптури для саду бароко та скульптури для нового палаца багатого комерсанта Леопольда фон Енгельскірхнера за проектом архітектора Антоніо Бедуцці (1675–1735). Співпраця із Антоніо Бедуцці виявилася досить вдалою і тривалий час вони працювали разом, Бедуцці як архітектор, а Матіеллі як скульптор-декоратор.

Матіеллі став відомим митцем і мав низку замов від австрійських аристократів, працював скульптором у Карлскірхе, у Хофбурзі (декор імператорських стаєн), у Шварценберзькому палаці, у Палаці Гаррах тощо. Серед найкращих зразків цього періоду — фігури атлантів для палацу принца Савойського у Відні. Вже 1714 року за протекцією архітектора Бедуцці він отримав посаду імператорського скульптора.

1737 року Лоренцо Матіеллі брав участь у конкурсі на створення фонтана «Мудре правління», вперше проведеному у Відні. Але патріотично налаштовані віденці віддали перевагу проекту австрійського скульптора Георга Рафаеля Доннера — і не помилились. Доннер створив один з найкращих шедеврів у власній творчості.

Праця в Дрездені[ред. | ред. код]

Саксонський курфюрст Фрідріх Август ІІ пошлюбився з донькою австрійського імператора. Австрійська принцеса добре знала про скульптора і настояла на запрошенні його на працю у Дрезден.

До дрезденського періоду належить низка творів пізнього періоду творчості Лоренцо Матіеллі. Його замовниками були сам курфюрст та впливовий вельможа і меценат граф Брюль. Для Дрездена Лоренцо Матіеллі створив пишний фонтан Нептун у три яруси. Серед найбільш значимих робіт цього періоду — низка скульптур католицьких святих для парапета барокової князівської церкви у Дрездені. Всіх скульптур було сімдесят вісім. Діяльно попрацював скульптор і над декором палаців для графа Брюля.

Три шлюби[ред. | ред. код]

Лоренцо Матіеллі був у трьох шлюбах. Він батько одинадцяти дітей. Помер у Дрездені і був похований на старому католицькому кладовищі. Могила не збережена.

Фонтан Нептун у Дрездені[ред. | ред. код]

Neptunbrunnen Dresden.jpg

Галерея обраних творів[ред. | ред. код]

Dresden Hofkirche apostles Bartholomew and James.JPG

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Лоренцо Матіеллі