Портал:Бароко

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Портал Обговорення порталу Проєкт Обговорення проєкту Доглядачі порталу
Бароко


Покровський собор в Охтирці, Україна Ласкаво просимо до україномовного порталу «Бароко»
«Алегорія мистецтв»,
Дж.М.Креспі. Національна галерея Канади

Бароко — це мистецький напрям, що народився в середині XVI ст.. Батьківщина бароко — Італія, де виробили перші зразки бароко в архітектурі, скульптурі, живописі. За висновками нау­ковців — бароко кризовий стиль, що виникає на хвилі кризи гума­нізму і народження маньєризму. Але це не відкидало бажання насолод дарунками життя, мистецтва й природи, широкого вико­ристання насилля, работоргівлі, винищення незвичних культур чи ідейних течій як в самій Європі, так і за її межами (Контр­реформація, мільйони винищених індіанців Америки, засилля інквізиції тощо). Якщо Відродження мало незначне поширення в країнах за межами Італії, то з доби бароко почалася справжня навала західноєвропейської цивілізації на відомий світ і вклю­чення в орбіту своїх хижацьких інтересів віддалених країн і кон­тинентів (доба Великих географічних відкриттів, хижацька коло­нізація Америки, Південної Азії тощо).

Засновником бароко в Італії вважають Мікеланджело Буонаротті (1475-1564). Саме він підсилив архітектуру велетенським ордером, широко використовував карнизи, подвоєння пілястр та колон, тісніву архітектурних елементів та надлюдський роз­мір. Скульптурні та архітектурні твори генія й досі справляють враження скорботи, напруги, нервовості, хоча зберігають чітку побудову, симетрію і потойбічну, майже неможливу красу.

Пітер Пауль Рубенс. «Томас Говард, граф Арундел», 1630 р., Музей Гарднер, Бостон, Сполучені Штати.

Характерна пишнота, парадність, яскравість кольорів, контр­астність, екстравагантність орнаменту, асиметрія конструкцій. В архітектурі панують сильні контрасти об’ємів, перебільшена пластика фасадів, світлотіньові та кольорові ефекти. Живопис і скульптура відзначаються декоративно-театральними компози­ціями, тонкою розробкою колориту і ефектів освітлення, усклад­неною пластикою, парадністю. У музиці — поява опери.

Стиль домінував у європейському мистецтві в XVII ст. У де­яких країнах бароковий стиль захопив кінець XVI і половину XVIII ст. (Італія, Польща, Австрія, Україна, Латинська Америка). Представниками цього стилю є П. П. Рубенс, А. ван Дейк (Флан­дрія), у живопису Кортона, Караваджо, в архітектурі Л. Берніні (Італія), В. Растреллі (Росія), в літературі П. Кальдерон (Іспанія), А. д’Обіньє (Франція), М. В. Ломоносов (Росія), у музиці період бароко тривав з 1600 до 1750, представниками якого є Монтеверді. Особливо стилем бароко переймалися єзуїти. Бароко, завдяки їх зусиллям, поширилося тодішнім світом і навіть іноді назива­лося стилем єзуїтів. Воно досягло Америки й Філіпін, Китаю тощо. Відомо, що єзуїти оселилися і в Китаї. Знавці й майстри бароко, вони познайомили китайських майстрів зі стилістикою бароко, якою зацікавився сам імператор Цянлун. Для нього й побудували барокову садибу на європейський зразок з палацом, фонтанами в саду, бароковими павільйонами й лабіринтом. Збережені гра­вюри, що зафіксували барокову садибу з садом в Китаї.

Бароко мало свої регіональні особливості. Тому бароко Мек­сики чи Бразилії ніколи не сплутаєш з бароко Португалії або Австрії чи України. Звичайно, головний напрямок задавали іта­лійці та єзуїти, тому стиль бароко дещо помилково називали «сти­лем єзуїтів». Хоча саме єзуїти зробили бароко своїм характерним стилем та будували собори та монастирі саме в бароковому стилі. :::::::::::::::: Докладніше

Скорочення: П:БРК; Оновити кеш

Вибране зображення
Ельзас, Верхній Рейн, місто Гебвіллер, церква монастиря Богородиці, вівтар

Архів

Барокова графіка і паперова архітектура
П'єтро Теста, «Знущання Ахілла над тілом мертвого Гектора», бл. 1648 р. Музей мистецтв Філадельфії.

Архів

Основні статті
ск. Леблас Йосип

Архів

Необароко
Автори М. Мазур, Б. Мазур. Відкритий 2009 року. Скульптурна композиція Молитва за Україну (Батурин)
Ініціали 19 ст в стилі необароко, невідомий з Російської імперії

Як стилістичний напрям мав відносно невеликий термін існування. Мав кілька фаз розвитку і різні регіональні варіанти. У порівнянні з іншими неостилями XIX ст. (див. також Історизм) стиль необароко відбився в архітектурній практиці менш визначено і, як правило, поєднувався з елементами неорококо і неоренесансу. Це пояснюється насамперед тим, що оригінальний стиль бароко в мистецтві Італії склався наприкінці XVI-на початку XVII ст. на основі переробки елементів архітектури періоду Високого Відродження початку XVI ст. В інших країнах, наприклад у Німеччині XVIII ст., стиль бароко запозичив дещо від пізньої готики, власного варіанту маньєризму і з'єднувався з елементами рококо (див. німецьке бароко). Роз'єднані і потрощені князівства Німеччини в 17 ст. після Тридцятирічної війни важко відновлювали власну економіку і лише засвоювали стилістику, вже вироблену і поширену в Італії, у Франції, Швеції та в Речі Посполитій. З деяким запізненням отримало розвиток і бароко Австро-Угорщини, на зразки якого найбільше орієнтувалисть майстри німецьких князівств.

Тому в XIX ст. необароко (в архітектурі та в інтер'єрах ), орієнтоване на різні історичні прототипи, придбало еклектичний характер. :::::::::::::::: Докладніше

Архів

Маньєризм і раннє бароко
Франсіско Гутьєррес. «Спалення Трої», 1657 р. Севільський музей образотворчих мистецтв.
Джорджо Гізі, парадний щит, Мантуя. 1554 р.

Архів

Бароко в Україні
Підкамінь, Україна. Костел Успіння Пресвятої Богородиці, склепіння, 1740 р.

Архів

Біографії
Даніель Маро. «Гротеск з пейзажем»

Наприкінці 17 ст. твори мистецтва Франції набули значення зразків для низки сусідніх країн, серед котрих опинились навіть ті, що здавна були мистецькими центрами Європи — Північні Нідерланди, Іспанія, низка князівств у Німеччині. Розповсюдженню французьких впливів сприяли як високий художній рівень мистецької продуції і ідей (гобелени, виробництво тканин, вишивок, мережива, досягнення в фортифікації, сад бароко французького зразка), так і помітна еміграція талантів з країни, де з 1685 року відновили утиски і гоніння французьких протестантів-гугенотів. Даніель Маро старший був гугенотом і через загрозу власному життю покинув Францію і ємігрував до Голландії. Даніель Маро старший виробився у надзвичайно талановитого дизайнера і гравера, що згодом був зарахований до трійки найбільш обдарованих і продуктивних митців доби, серед котрих ще Жан Лепотр (1617–1682) та Жан Берен (1640–1711). Даніель Маро сам поклопотався про збереження і популяризацію власних ідей, вчасно переклавши їх у візуальний ряд (графічні видання), що стало надійним джерелом вивчення творчого спадку майстра, призабутого після смерті. Низка фактів життя Даніеля Маро втрачена і викликає суперечки, серед котрих роки народження, смерті і факт припинення графічних видань з 1718 року… :::::::::::::::: Докладніше

Архів

Цього року...
Церква Стрітення Господнього (Львів), головний фасад
  • 1603 року архітектор Карло Мадерно закінчив будувати головний фасад церкви св. Сусанни (Рим, вул 20 Вересня). Парадний фасад церкви св. Сусанни став зразком для фасада церкви Діви Марії у місті Львів 1644 р., Україна. Фасад став одним з перших чистих зразків бароко на землях України. Нині церква Стрітення Господнього, Львів, вул. Винниченка, 30.

Архів

Портрет доби бароко
П'єр Франческо Чіттадані (1616-1681). «Портрет Лівії Арчимольді», 1664 р.

Архів


Нові статті

Архів Нові статті

Література про бароко
  • Панорама искусств.— М.: Сов. художник, 1979.
  • Кияниця Микола. Українське бароко як явище світової культури // Образотворче мистецтво. − 1990. — № 4
  • Портрет в мистецтві 17 століття (книга)
  • Виппер Б. Р. «Архитектура русского бароко», М, «Наука», 1978.

Архів

Вікіпроєкти
Бароко у Вікіновинах  Бароко у Вікіцитатнику  Бароко у Вікіпідручнику  Бароко у Вікіджерелах  Бароко у Вікісловнику  Бароко в Віківерситеті  Бароко у Вікісховищі Бароко у Вікімандрах
Новини Цитати Посібники Тексти Визначення Навчання Зображення Путівники


Чим допомогти
Запрошуємо Вас взяти участь у написанні статей про бароко

Ви можете написати власні статті. Для цього наберіть слово або термін, про який ви бажаєте створити статтю, у панелі «Пошук», що знаходиться згори зліва, і натисніть кнопку «Перейти». Якщо статті за вказаним словом або терміном Ви не знайшли, можете створити її використовуючи панель «Створити статтю» розміщену нижче.


Як робити, з чого почати першу свою публікацію:

Редагувати Братні порталиМистецтво Католицтво Книги Живопис Архітектура Біографії Історія Література Театр Колекції


Що таке Портали? | Список порталів | Нові портали
Довідка · Пісочниця · Кнайпа · Портали · Проєкти · Запити · Портал спільноти
Новий портал стартував 20 червня 2015 р.

Оновити кеш