Лі Цзіцянь (Ся)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лі Цзіцянь
李继迁

Народився 963(0963)
Помер 26 січня 1004(1004-01-26)
Інші імена Чжао Баоцзі
赵保吉
Батько Лі Цзіпен
李继捧
Проживання Ся
Походження тангут
Конфесія буддизм
Ван
Попередник Лі Цзіпен
李继捧
Наступник Лі Демін
李德明
Похований Імператорські гробниці Західної Ся

Лі Цзіцянь (спрощ.: 李继迁; піньїнь: Lǐ Jìqiān) (*963 — †16.01.1004) — військовий губернатор (Діннань цзєдуши) провінції, що існувала на територіях стародавнього царства Ся за часів кінця династії Тан, протягом періоду п'яти династій і десяти держав і на початку часів Династії Сун стародавнього Китаю, дід першого імператора Західної Ся Лі Юаньхао, також відомий під іменем Чжао Баоцзі (спрощ.: 赵保吉; піньїнь: Zhào bǎojí), як його називали в Династії Сун.

Ще з дванадцяти років Цзіцянь був мужнім, витривалим, вправним вершником і стрільцем. Багато сил і уваги приділяв військовій справі.

Розпочав боротьбу за незалежність тангутів від Династії Сун, і у 984-му році, заручившись угодою про військову підтримку із Династією Ляо, підняв повстання. Щоб уникнути військової кампанії із династією Ляо, імператор Династії Сун Чжень-цзун визнав незалежність тангутів і надав дозвіл на утворення тангутської держави Ся із столицею у місті Сінцін — нині один із районів старого кварталу міста Їньчуань.

Розпочав запроваджувати серед кочівників осілий спосіб життя. Підтримував розвиток зрошувального землеробства. Намагався укріпити і розширити державу. Для досягнення своїх цілей застосовував різні методи, починаючи від воєнних кампаній, вигідних шлюбів, заведення приятелів, для яких не скупився на подарунки, і, закінчуючи військовими хитрощами і обманом, порушенням угод тощо. Присвятив себе армії та воєнним кампаніям і ростив сина, Лі Деміна  — свого наступника, у військових походах.

Був убитий 26 січня 1004 року. Згодом син помстився за смерть батька. Похований в мавзолеї «Юйлін» пантеону Західної Ся у 1038.

Джерела[ред. | ред. код]