Західна Ся

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ся
Сун (династія) Flag
1038 – 1227 Монгольська імперія Flag
Розташування Західна Ся
Західна Ся у 1142 році
Столиця Сінцін, Хара-Хото
Форма правління Монархія
Імператор
 - 1038-1048 Імператор Цзінцонг
 - 1226-1227 Імператор Моді
Історія
 - Засновано 1038
 - скорена монголами 1227
Населення
 - в часи розквіту 3 000 000 осіб

Сі Ся — (кит. 西夏, Xī Xià, "Західна Ся"; 10381227) — держава, утворена наприкінці Х ст. тибето-бірманськими племенами мінья (тангути) на території сучасних китайських провінцій Ганьсу і західної частини Шеньсі. Відома також як Тангутська імперія. Завойована Ордою і включена до складу царства Ординського. Саме під час цього походу помер Чингізхан, власною смертю. Контролювалf східний відрізок Великого Шовкового шляху.

Історія[ред.ред. код]

Тангути були підданими Сунської імперії до повстання 982 року, яке змусило китайських імператорів до 1006 року фактично визнати незалежність тангутів. Розквіт тангутської імперії припав на правління Юань-хао (1032-1048), який дав своїй державі ім'я стародавнього хунського царства Ся (буквально Сі Ся - "Західне Ся", на захід від історичних земель хунну), прийняв титул імператора та спробував розповсюдити свою владу на весь Китай. У 1044 році сунські правителі погодилися виплачувати йому данину в обмін на припинення набігів.

Протягом двохсот наступних років правителі Західного Ся періодично вступали в боротьбу з киданьскою династією Ляо і чжурчженьською імперією Цзінь. Їх система управління була вибудувана за сунським зразком, проте буддизм був зведений в ранг державної релігії. В якості писемності була прийнята самобутня система, яку розробив Їли Женьюн.

У 1227 держава тангутів впала під ударами Чингісхана.

Правителі держави Сі Ся[ред.ред. код]

Вани мінья (танґутів):

Сі Ся на сторінках Галицько-Волинського літопису[ред.ред. код]

Дожидаючи бог покаяння християнського, повернув їх назад на землю східну, і пустошили вони землю Тангутську, і на інші країни ходили. Тоді ж і Чінгіз, хан їх, тангутами убитий був, а їх, тангутів, обманувши, татари потім лукавством погубили. І інші землі вони війнами, а найпаче хитрістю погубили.

Вивчення[ред.ред. код]

Західна Ся (Western Xia) на карті XIII століття: між каракитаями, Тибетом, Монголією і Цзінь

Початок дослідженню їх культури, писемності і мови поклала знахідка П. К. Козловим великої бібліотеки тангутських текстів на розкопках мертвого міста Хара-Хото в 1909 році.

Джерела[ред.ред. код]