М'яке піднебіння

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Верхні дихальні шляхи, м'яке піднебіння (soft palate) позначене поблизу центру
Деталі
Артерія висхідна піднебінна артерія, низхідна піднебінна артерія, малі піднебінні артерії
Вена піднебінна вена
Нерв глоткова гілка блукаючого нерва, медіальний крилоподібний нерв, малі піднебінні нерви, язико-глотковий нерв[1]
Лімфа заглоткові лімфатичні вузли
Ідентифікатори
Латина palatum molle
MeSH D010160
TA98 A05.1.01.104 і A05.2.01.003
TA2 2780
FMA 55021
Анатомічна термінологія

М'яке піднебіння (лат. palatum molle) — задня частина піднебіння, складка слизової оболонки, звішується у ссавців над основою язика і відокремлює ротову порожнину від глотки.

Будова[ред. | ред. код]

Слизова оболонка м'якого піднебіння — дуплікатура слизової порожнини носа, в її товщі розташовані м'язи м'якого піднебіння. Задній відділ представлений вільно звисаючою піднебінною завіскою (velum palatinum), яка закінчується язичком (uvula). Язичок розділяє м'яке піднебіння на дві дугоподібні половини, які у напрямку до бічних стінок зіва поділяються на дві піднебінні дуги (arcus palatini): передню, або піднебінно-язикову (arcus palatoglossus), що прямує до бічного краю язика, і задню, або піднебінно-глоткову (arcus palatopharyngeus), що переходить у слизову оболонку глотки. Між обома дугами лежать піднебінні мигдалики (tonsillae palatinae). Зовні м'яке піднебіння вкрите плоским багатошаровим епітелієм. Іннервація слизової оболонки здійснюється язико-глотковим нервом.

М'язи м'якого піднебіння[ред. | ред. код]

Є п'ять м'язів м'якого піднебіння відіграють важливу роль при ковтанні та диханні.

Завдяки діяльності м'язів, м'яке піднебіння може, відхиляючись назад і вгору і зближуючись з бічними сторонами глотки, відгороджувати верхню ділянку останньої з задніми носовими отворами від решти глотки (при ковтанні).

Іннервація здійснюється гілками трійчастого і блукаючого нервів.

Кровопостачання забезпечується висхідною піднебінною артерією (гілкою лицевої артерії), низхідною піднебінною артерією (гілкою верхньощелепної артерії).

Венозний відтік відбувається через піднебінну вену (впадає в лицеву вену).

Лімфовідтік відбувається через заглоткові лімфатичні вузли.

Функція[ред. | ред. код]

М'яке піднебіння рухоме, що складається з м'язових волокон, обкладене у слизовій оболонці. Воно несе відповідальність за закриття носових каналів під час акту ковтання, а також для закриття дихальних шляхів. Під час чхання він захищає носовий прохід, відволікаючи частину виділеної речовини до рота.

У людей язичок висить від кінця м'якого піднебіння. Дослідження показують, що язичок практично не бере участь у процесі хропіння. Це було показано через невідповідність результатів операції з видалення язичка. Хропіння більш тісно пов'язане з жирним відкладенням в глотці, збільшенням мигдаликів кільця Пирогова-Вальдеєра або відхиленням від перегородки, торкаючись язичка або кінця м'яке піднебіння викликає сильний рефлекс у більшості людей.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Archived copy. Архів оригіналу за 4 травня 2018. Процитовано 12 вересня 2017. 

Посилання[ред. | ред. код]