Магістральний нафтопровід

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Нафтопроводи Східної Європи.
Надземна частина трансаляскинського нафтопроводу

Магістральний нафтопровід (рос. нефтепровод магистральный; англ. oil main, oil-trunk pipeline, нім. Haupterdölleitung f) — комплекс споруд для транспортування нафти від пункту видобування до споживачів (нафтопереробного заводу або перевалочних нафтобаз).

Споруджуються із сталевих труб діаметром до 1220 мм на робочий тиск від 5,5 до 6,4 МПа, пропускна здатність до 90 млн тонн нафти на рік.

Історія

[ред. | ред. код]

Проєкт «Прибережний трубопровід» довжиною 110 миль що поєднував Нафтовий район Пенсильванії у США з Редінгською залізницею — перший масштабний магістральний нафтопровід. Запущений у травні 1879 р.

Компанія «Стандарт ойл» у кінці ХІХ ст. збудувала чотири свої нафтопроводи з Нафтового району — до Клівленда, Нью-Йорка, Філадельфії та Буффало, створивши першу систему нафтопроводів США.

Різновиди

[ред. | ред. код]

Магістральні нафтопроводи прокладаються підземним, надземним і наземним способами і захищаються від корозії нанесенням ізоляційних покриттів, а також з допомогою катодного і дренажного захисту. До складу магістральних нафтопроводів входять трубопроводи, лінійна арматура, головна і проміжні нафтоперекачувальні станції, лінійні і допоміжні споруди.

Магістральні нафтопроводи України

[ред. | ред. код]

Територією України проходять одні з найбільших у світі магістральних нафтопроводів (система нафтопроводів «Дружба»). Найважливішим новим магістральним нафтопроводом на території України є нафтопровід «Одеса — Броди», що став до ладу на початку XXI ст. (продуктивність понад 6 млн т на рік, проєктна потужність — 14,5 млн тонн нафти на рік).

Аварії та пошкодження магістральних нафтопроводів України

[ред. | ред. код]

20 липня 2023 року, за процесуального керівництва Глобинської окружної прокуратури, викрито групу з п'яти мешканців Донецької області за підозрою у несанкціонованому втручанні в роботу технологічного обладнання з метою викрадення нафти. За даними слідства, вказані особи в одному з магістральних нафтопроводів, розташованих на Полтавщині, зробили наскрізні отвори, до яких приєднали виготовлене кустарним способом обладнання. Фігурантам інкримінують замах на крадіжку, вчинену в умовах воєнного стану (ч. 3 ст. 15, ч. 4 ст. 185 КК України), а також пошкодження магістрального нафтопроводу та незаконне втручання в роботу технологічного обладнання[1][2].

14 березня 2024 року, Нацполіція України ліквідувала злочинну групу, яка систематично викрадала у державного підприємства нафтосировину з центральних магістралей. Зловмисники незаконно здійснила врізки у нафтопровід в Дніпропетровській та Полтавській областях та приєднували в місці пошкоджень крани високого тиску і спеціальне обладнання. З державного магістрального нафтопроводу фігуранти встигли викачати понад 50 тисяч літрів нафти на 1,5 млн грн, ще 0,5 млн грн становлять збитки від пошкоджень труб нафтопроводу[3][4].

Див. також

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  1. П’ятеро жителів Донецької області пошкодили магістральний нафтопровід на Полтавщині. 25.07.2023, 13:43
  2. На Полтавщині п’ятеро жителів Донеччини пошкодили магістральний нафтопровід. 25.07.2023
  3. Нацполіція ліквідувала злочинну групу, яка систематично викрадала у державного підприємства нафтосировину з центральних магістралей. 14.03.2024, 13:21
  4. На Полтавщині пошкодили нафтопровід й вкрадене пальне замінювали водою. // Автор: Альона Ягольник. 14.03.2024, 14:03