Мадонна Кастельфранко

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Giorgione - Pala di Castelfranco.jpg
Джорджоне
Мадонна Кастельфранко, 1504
італ.
Полотно, олійні фарби. 200 см × 152 см
Собор міста Кастельфранко, Італія

Мадонна Кастельфранко( англ. Castelfranco Madonna) —— вівтарний образ, котрий створив для головного собору міста Кастельфранко художник Джорджоне на початку 16 століття.


Передісторія[ред. | ред. код]

Картина створена по замові. Замовником був військовий командир (кондотьєр) Туціо Констанцо, член мальтійського ордену, на згадку про померлого сина Маттео(не раніше весни 1503 року.) В приходській церкві Сан Ліберале Туціо Констанцо влаштовував родинну каплицю, де за планом мали бути поховання його сина Маттео та його самого. Вівтар каплиці і мав прикасити образ роботи молодого Джорджоне, уродженця міста Кастельфранко.

1724 року приходську церкву зруйнуваи, а на її вивільненому місці вибудували собор міста. В соборі була відновлена невелика капличка, куди перемістили і вівтар роботи Джорджоне.

Опис твору[ред. | ред. код]

Формат вівтаря має трохи видовжену догори форму при збереженні гармонійності між шириною та довжиною. Молодий Джорджоне у вівтарі відійшов від відомих у Венеції схем вівтарів типу свята бесіда. Він подав зображення порфірового саркофага у підніжжя твору Мадонни, що примусило художника надто підняти трон Богородиці. Ознакою її прихильності до поховання Маттео стане коштовний килим, край котрого лежить на кришці саркофага. Ліворуч розташована фігура лицяря із прапром. Відомо, що два сини Туціо ( померлий Маттео та Бруто Муціо ) були членами Мальтійського ордену. Прапор Родоських лицарів, відділку ордена госпітальєрів, був вказівкою на приналежність братів до ордена і поданий художником в руку лицаря в обладунках.

Відомостей, хто саме з християнських вояків-святих зображений на картині, не збережено. Стеріотипне мислення приводило до думки, що це святий Георгій Змієборець. Але його атрибути — не прапор, а спис і переможений Змій. Зупинились на думці, що це святий Ліберале, місцевий для Кастельфранко святий. Більше впевненості в фігурі ченця. Це святий Франциск Ассізький, процитований з картини його вчителя вівтар Сан Джоббе, композицію і фігури котрого Джорджоне вивчав. Враховуючи відбірковість в зображенні святих біля саркофага померлого Маттео існувала гіпотеза, що святі були також уособленням чеснот Маттео (лицар у обладунках — Хоробрість, святий Франциск — благочестя).

Формально Мадонна і двоє святих перебувають в стані святої бесіди, але вони надзичайно відокремлені один від одного. Вівтар роботи Джорджоне дивує повною відутністю зображень церковного інтер'єру чи церковної ніші, де він має бути за логікою. Замість них високий парапет, за котрим простягся рідкісної краси провінційний і тихий пейзаж із зображенням провінційної фортеці та гір вдалині.

Реставрацяї[ред. | ред. код]

Вівтарна картина належить до достовірних творів Джорджне, про котру існує згадка у документах. Після віднайдення в 19 столітті записів Маркантоніо Мікіелі, сучасника Джорджоне, котрий бачив більшість картин майстра у венеціанських помешканнях, коло його достовірних творів збільштилось до 20-и.

Мадонну Кастельфранко неодноразово поновлювали. Особливо помітними були втручання в пейзажне тло картини. Останя за часом реставрація була проведена у майстернях Галереї Академії (Венеція) у 2002-2003 роках.

Галерея (фрагменти твору)[ред. | ред. код]

Мадонна Кастельфранко, експонування, фото 2012 р.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Мадонна Кастельфранко

Джерела[ред. | ред. код]

  • Смирнова И. А. «Джорджоне», М, 1955 (рос.)
  • Лазарев В. Н. Выставка «Джорджоне и джорджонески» в Венеции, «Искусство», № 1, 1956 (рос.)
  • Л.Колосов «Джорджоне», «Неделя», 12-18 июля 1982. (рос.)
  • Giorgione, Chefs-D'Oevre De L'Art, Grands Peintres, Hachette, 1968. (фр.)