Малий Бельт
Координати: 55°11′ пн. ш. 9°50′ сх. д. / 55.183° пн. ш. 9.833° сх. д.
Малий Бельт (дан. Lillebælt ˈlil̩ˌpɛlˀt) — протока між островами Фюн і Ерьо[en] на схід і островом Альс і півостровом Ютландія на заході.
Географія[ред. | ред. код]
Малий Бельт має близько 50 км завдовжки і від 800 м до 28 км завширшки, його найглибша точка — Marens Hul знаходиться на захід від острова Fænø — 81 м, що робить цю протоку глибшою, ніж Великий Бельт. Численні невеликі данські острови розташовані у протоці. Протокою прямує 10 % води, що рухається з Балтійського моря до Каттегату. Найменша глибина фарватеру — 12 м.
Малий Бельт простягається від міста Юельсмінне на півночі до острова Альс на півдні. На півночі ширина протоки сягає 15 км. Звідти прямує до південного заходу до, звуження близько 1 км в місці під назвою Snævringen (The Narrows), де розташовані два мости через протоку. До півдня від Fænø, протока розширюється до 10 км, поки не досягне Балтійського моря в районі острова Альс і Південно-Фюненського архіпелагу.
Західне узбережжя Малого Бельту має певну кількість фіордів, обидва берега мають урвисті піщані схили.
Геологія[ред. | ред. код]
Область навколо Малого Бельту формується численними льодовиковими моренами, сформованими під час раннього Віслинського зледеніння приблизно 22-25 кілороків тому. Приблизно 14-15 Кілороків тому, під час останнього віслинського заледеніння, льодовик прямував на південь і південний схід, один з язиків якого перетворився на льодовик Малий Бельт, створюючи гористу місцевість з глибокими фіордами. Тунельні долини були утворені талою водою. Кінцеві морени часів льодовикового максимуму на північному сході є одними з найстаріших в Данії.
Інфраструктура[ред. | ред. код]
До відкриття моста через протоку у 1935 році (Старий міст Малий Бельт), діяли численні поромні переправи, серед них Фредерисія — Стріб — перший залізничний пором Данії (1872)[1]
На початок ХХІ сторіччя старим мостом прямує автомобільний та залізничний транспорт, новим мостом прямує автострада E20.
Дві високовольтні електролінії були перекинуті через протоку, одна з яких була демонтована і замінена на підводний кабель в 2013 році[2]
Новий міст Малий Бельт, автодорожній міст через Малий Бельт
Міст Малий Бельт, залізничний та автомобільний міст через Малий Бельт
Див. також[ред. | ред. код]
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ http://www.denstoredanske.dk/Danmarks_geografi_og_historie/Danmarks_geografi/Indre_danske_farvande/Lillebælt Архівовано 8 січня 2020 у Wayback Machine. Den Store Danske. (in Danish) Retrieved 01-12-2009.
- ↑ Theis Holtz Hansen. «Danmarks dyreste forskønnelse af elnettet indviet Архівовано 12 жовтня 2016 у Wayback Machine.» Ingeniøren, 6 November 2013. (in Danish) Retrieved 6 November 2013.