Мануїл I Великий Комнін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мануїл I Великий Комнін
Народився 1218
Трабзон, Трапезундська імперія
Помер березень 1263
Трабзон, Трапезундська імперія
Країна  Трапезундська імперія
 Візантійська імперія
Діяльність монарх
Посада emperor of Trebizondd
Батько Олексій I Великий Комнін
Мати Theodora Axouchinad
Брати, сестри Іоанн I (імператор Трапезунда) і Komnene, daughter of Alexios I of Trebizondd
У шлюбі з Anna Xylaloed, Rusudan of Georgia, Empress of Trebizondd і Irene Syrikainad
Діти Теодора (імператриця Трапезунда)[1], Іоанн II Великий Комнін, Андронік II (імператор Трапезунда)[1], Георгій I (імператор Трапезунда)[1], Megale Komnenad[1] і unknown daughter2 Comnened[1]

Мануїл I (грец. Μανουήλ Α΄ Μέγας Κομνηνός; 12181263) — 4-й імператор Трапезундської імперії в 12381263 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Великих Комнінів. Другий син імператора Олексія I та Феодори Аксухіни Комніни. Народився 1218 року у Трапезунді. У 1222 році втратив батька.

Виховувався під опікою свого шваґра Андроніка I Гіда, що став новим імператором. Після смерті останнього 1235 року Мануїл допомагав в державних справах старшому братові Іоанну I, що став новим володарем Трапезундської імперії.

1238 року після смерті брата став новим імператором. Спочатку зберігав союз з Латинською імперією та Румським султанатом. Під загрозою вторгнення монголів до Малої Азії замирився з нікейським імператором Іоанном III. У 1243 році війська Трапезунду спільно з сельджуками та нікейцами брали участь у битві під Кесе-дагом, де зазнали нищівної поразки від монгольського війська. Внаслідок цього у 1244 році трапезундський імператор визнав зверхність великого кагана Угедея.

У 1246 році Мануїл I особисто відвідав ставку великого кагана Гуюка. Натомість отримав від останнього ярлик на правління Трапезундом й Синопом. Це дало право діяти проти Румського султанату, який опинився в занепаді. З 1250 року почалися роботи з відновлення та розбудови собору Св. Софії в Трапезунді.

У 1253 році відправив послів до Людовіка IX, короля Франції, який в той час знаходився в Сидоні, намагаючись пошлюбити доньку короля. Але той відмовив, запропонувавши влаштувати шлюб з представницею правлячої династії Латинської імперії. У 1254 році Мануїлові I вдалося відвоювати Синоп у сельджуків. За цим було відновлено торгівельний та військовий флоти.

Сприяв перетворенню портів імперії у посередників між Сходом іЗаходом. Особливо тісні стосунки встановив з містами Держави Хулагуїдів. Водночас став першим трапезундським імператором, що став карбувати срібну монету — аспр, вагою переважно 2,87 г. Срібло на них йшло з копалень із місцини в сучасній турецькій провінції Гюмюшкане. Дохід від мит та зборів з купців, що проходили територією імперії на кінець правління Мануїла I становили 30 % від усіх доходів.

У 1261 році після відвоювання нікейським імператором Михайлом Палеологом Константинополя стосунки між державами погіршилися, оскільки Палеолог оголосив про відновлення Візантійської імперії й тому вимагав від Мануїла I відмовитися від титулу імператора.

Помер 1263 року, залишивши державу економічно та політично піднесеною. Йому спадкував старший син Андронік II.

Родина[ред. | ред. код]

1. Дружина — Анна Ксилалоя

Діти:

2. Дружина — Русудан Грузинська

Діти:

  • Теодора (бл. 1253 — після 1285), імператриця Трапезунду

3. Дружина — Ірина Сирікаїна

Діти:

  • Георгій (д/н — після 1284), 6-й імператор Трапезунду
  • донька (1258/1259 — після 1280)
  • донька (1260/1261 — після 1285). дружина Деметре II, царя Східної Грузії
  • Іоанн (1262/63 — 16 листопад 1297), 7-й імператор Трапезунду

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • William Miller, Trebizond: The last Greek Empire of the Byzantine Era: 1204—1461, 1926 (Chicago: Argonaut, 1969)
  • Antony Eastmond, Art and identity in thirteenth-century Byzantium: Hagia Sophia and the empire of Trebizond, Burlington, Ashgate, 2004.