Маніпуларії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Маніпуларії (лат. manipularii), пізніше лібурнарії (лат. liburnarii) від лібурни (лат. liburna) — давньоримська морська абордажна піхота. На відміну від поширеної в античну епоху військової тактики корабельного тарану, якій надавали перевагу греки та фінікійці, римляни часто брали ворожі кораблі на абордаж і саме маніпуларії неодноразово вирішували долю морських битв захопленням суден супротивника. Окрім того, маніпуларії використовувалися для десантних операцій.[1]

На відміну від сучасності, коли морська піхота вважається елітним видом війська, в давньоримські часи вона, навпаки, вважалася менш престижною за сухопутні частини. Окрім того, платня за службу на морі була меншою, ніж в легіонах.

Історія

[ред. | ред. код]
Будова «ворона»

Широке розповсюдження маніпуларії отримали зі створенням Римом великого морського флоту у 261—260 до н. е. під час Першої Пунічної війни. Згідно історика Полібія, флот налічував 120 великих військових кораблів.[2]

Римляни розуміли, що вони погано володіють класичною тоді технікою морського бою (корабельним тараном) і не можуть в цьому зрівнятися з карфагенцями, тому зробили основну ставку на абордаж. Для цього вони ввели нові технічні пристосування, так звані абордажні «ворони» (лат. corvus), які забезпечили їм на певний час перевагу в морських битвах. Іншою перевагою було збільшення вдвічі чисельності вояків на кожному кораблі. При наближенні до ворожого корабля, абордажні містки, що мали гострий гак, перекидалися на його палубу і чіплялися за неї, чим ворожий корабель позбавлявся можливості маневрувати, а римські легіонери (маніпуларії), перебігши по містку, вступали в бій на палубі ворожого корабля і, маючи чисельну перевагу, досить впевнено здобували перемогу.

Саме завдяки новій тактиці і використанню маніпуларіїв вже в 260 р. до н. е. новозбудований римський флот несподівано легко отримав свою першу перемогу при Мілах на чолі з консулом Гаєм Дуїлієм. Карфаген тоді втратив 50 кораблів: почасти їх було затоплено, почасти — захоплено як трофеї.

Згодом, римляни відмовилися від абордажних воронів через їх серйозний недолік: установка на корабель «ворона» зменшувала остійність судна і багато з них потонуло під час штормів в 255 і 249 роках до н. е. Для висадки маніпуларіїв на ворожі кораблі застосовували нові пристрої під назвою гарпаг, які були зроблені на основі «ворона».

Див. також

[ред. | ред. код]
  • Маніпула — базовий тактичний підрозділ сухопутного легіону.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Манипуларии. academic.ru (рос.). Архів оригіналу за 28 червня 2021. Процитовано 28 червня 2021.
  2. Полибий. Всеобщая история. — М., 2004. — Т. 1. — 768 с. — ISBN 5-17-024958-6