Масляний фільтр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Масляний фільтр (фільтр оливи) — фільтр, що призначений для видалення забруднень з моторних і трансмісійних олив, мастил або робочих рідин гідроприводів.

Фільтрувальний елемент масляного фільтра двигуна автомобіля Volvo S40

Використання[ред. | ред. код]

З часом, у всій системі циркуляції масла утворюються забруднення у вигляді масляних нагарів, металічної стружки і ін.[1]

Масляні фільтри використовуються в різних типах гідравлічних систем. Наймасовішим є використання масляних фільтрів у двигунах внутрішнього згоряння транспортних засобів, що експлуатуються у звичному режимі та у позашляхових умовах, легких літаків, а також різних морських суден. Інші гідравлічні системи транспортних засобів, наприклад, автоматичні коробки передач і гідропідсилювачі керма, часто також оснащені масляним фільтром. Використання масляних фільтрів вимагають і газотурбінні двигуни в авіації. Крім цих цілей, у видобутку нафти, її транспортуванні і переробці також використовують фільтри.

Історія створення[ред. | ред. код]

Перший автомобільний масляний фільтр був запропонований в 1923 р. Ернестом Світлендом (Ernest Sweetland) і Джорджом Х. Гінхалдом (George H. Greenhalgh), що спочатку отримав назву «Purolator» (скорочення від назви англ. «pure oil later» — чиста олива згодом)[2]. Цей фільтр був неповнопотоковим: через фільтр протікала тільки невелика частина оливи. Основна ж маса оливи потрапляла в двигун безпосередньо. Фільтри такого типу використовувались у двигунах тривалий період. Сучасні неповнопотокові системи фільтрації для дизельних двигунів стають популярними у виробництві оскільки менш затратні в обслуговуванні[3][4].

Двадцять років пізніше з'явився перший повнопотоковий фільтр, в якому вся олива, перш ніж потрапити в двигун, проходила процедуру фільтрації. Однак для ефективної роботи такого фільтра необхідно, щоб обсяг оливи і її тиск не перевищували деякої величини. У деяких системах використовуються обидва типи фільтрів (комбінована система фільтрації).

Типи фільтрів[ред. | ред. код]

Механічні[ред. | ред. код]

У цих фільтрах для видалення домішок використовується явище фільтрації (найпоширеніший тип фільтрів на сьогодні). В автомобілях такі фільтри, як правило, виконані у вигляді картриджів. При забрудненні такі картриджі виймаються з фільтру і замінюються новими. Втім також існують і одноразові масляні фільтри без змінних картриджів. Механічні фільтри отримали широке поширення в системах об'ємного гідроприводу. Зокрема, встановлюють наступні типи механічних фільтрів:

Одноразовий автомобільний масляний фільтр

Паперові і повстяні фільтри відносять до фільтрів тонкої фільтрації, а сітчасті, пластинчасті і дротяні — до фільтрів середньої і грубої фільтрації, При цьому строгої межі між фільтрами тонкої фільтрації і фільтрами, наприклад, середньої фільтрації не існує.

Магнітні[ред. | ред. код]

Цей тип фільтрів використовує постійний магніт або електромагніт для видалення феромагнітних забруднюючих речовин.

Гравітаційні[ред. | ред. код]

Умовне позначення фільтра на принципових гідравлічних схемах

Принцип роботи базується на осадженні частинок, з більшою густиною ніж в оливи під дією сили тяжіння.

Відцентрові[ред. | ред. код]

Для видалення забруднювачів використовуються сили інерції при зміні напряму руху потоку оливи (зокрема, в умовах обертового руху з використанням центрифуги).

Конструкція масляного фільтра[ред. | ред. код]

Повнопотоковий фільтр зазвичай складається з металевого корпусу, фільтрувального елемента і двох клапанів: перепускного (його називають іноді запобіжним або обвідним) і зворотного (антидренажного) клапанів. Зовнішній корпус виготовляється з різних матеріалів: алюміній, сталь, пластик. Все пов'язано з умовами і температурою.[5]

Перепускний клапан забезпечує подачу оливи в двигун в тих випадках, коли його не пропускає фільтрувальний елемент. Так буває, якщо елемент забруднений, а також при різкому підвищенні частоти обертання вала двигуна або зростання в'язкості оливи на холоді. Призначення зворотного клапана — утримувати оливу в фільтрі при непрацюючому двигуні з тим, щоб забезпечити швидке встановлення заданого тиску в системі під час запуску двигуна.

Якість фільтрації[ред. | ред. код]

Для оцінки якості фільтрації існують два параметри:

  • номінальний ступінь фільтрації — це розмір часток, затримуваних фільтром на 95 %;
  • абсолютний ступінь фільтрації — це розмір часток, повністю затримуваних фільтром.

У вітчизняній практиці прийнято оцінювати фільтри за номінальним ступенем фільтрації. Наприклад, в дорожньо-будівельній техніці номінальний ступінь фільтрації більшості фільтрів систем гідроприводу становить 25-40 мкм. В авіації вимоги до фільтрації жорсткіші, і номінальний ступінь фільтрації більшості фільтрів становить 5 мкм і менше.

Чим якісніша фільтрація, тим більший опір чинить потоку рідини фільтр, але, з іншого боку, тим менший вплив чинять забруднення робочої рідини на знос деталей гідроустаткування.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Проблема правильной смазки мотора // За рулем. — 1931, № 10 (травень)
  2. Fleet Maintenance magazine on Purolator history. Архів оригіналу за 24 лютий 2009. Процитовано 24 лютий 2009. 
  3. Oil Bypass Filter Technology Performance Evaluation — 1st Qtr 2003 — DoE FreedomCAR
  4. Oil Bypass Filter Technology Performance Evaluation — 4th Qtr 2003 Архівовано 15 липень 2004 у Wayback Machine. — DoE FreedomCAR
  5. Гідравлічні фільтри: опис, конструкція, застосування. 

Посилання[ред. | ред. код]