Мастильні матеріали

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Automatic transmission fluid - ATF - Automatikgetriebeöl IMG 6732.jpg

Масти́льні матеріа́ли (рос. смазочные материалы; англ. lubricants, oils, нім. Schmiermittel n pl) — речовини, які мають мастильні властивості.

Види[ред. | ред. код]

Основні М.м.: оливи, пластичні мастила, тверді мастила (порошковидний графіт, алмазний нано-пил[1], дисульфід молібдену, політетрафлуоретилен, а також мастильні покриття, плівки м'яких металів тощо), мастильно-охолодні рідини (МОР).

Призначення і роль змащувальних матеріалів (мастил і масел) в техніці[ред. | ред. код]

Мастильні матеріали широко застосовуються в сучасній техніці, з метою зменшення тертя в рухомих механізмах (двигуни, підшипники, редуктори, І.Т д), та з метою зменшення тертя при механічній обробці конструкційних і інших матеріалів на верстатах (точіння, фрезерування, шліфування і т . д.). У залежності від призначення і умов роботи мастильних матеріалів, вони бувають твердими (графить, дисульфід молібдену, йодид кадмію, діселенід вольфраму, нітрид бору гексагональний і т. д.), напівтверді, напіврідкими (розплавлені метали, солідоли, консталіни та ін ), рідкими (автомобільні і інші машинні масла), газоподібними (вуглекислий газ, азот, інертні гази).

Види і типи змащувальних матеріалів[ред. | ред. код]

Залежно від характеристик матеріалів пари тертя, для змащування можуть бути використані рідкі (наприклад, мінеральні, напівсинтетичні і синтетичні оливи) і тверді (фторопласт, графіт, дисульфід молібдену) речовини.

Класифікація[ред. | ред. код]

Приклади[ред. | ред. код]

Мастильні матеріали для газової арматури, (рос. смазочные материалы для газовой арматуры; англ. lubricants for gas fittings, нім. Schmiermittel n pl für die Gasarmatur) — спеціальні мастила, які не повинні розчинятися в рідинних та газоподібних вуглеводнях і застосовуються для змащування та ущільнення деталей, щоб газова арматура була герметичною.

В Україні підприємство НВО «Маспром» розробляє і виготовляє відповідні мастила. Усі мастила необхідно зберігати в закритій тарі в сухих приміщеннях, що провітрюються.

Примітки[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]