Медб

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Королева Медб. Малюнок Д. К. Лейендекера (1911)

Медб (ірл. - Medb) — королева Коннахту, одна з центральних фігур ірландської міфології, ірландських історичних переказів та легенд. Час правління - згідно ірландської міфологічної традиції - приблизно за 100 років до нової ери. Правила зі столиці королівства Коннахт - міста Круахан.

Походження[ред.ред. код]

Батько - Еоху Фейдлех (ірл. - Eochu Feidlech) - верховний король Ірландії, час правління 94 - 82 рр. до н. е. (згідно з хронологією Джеффрі Кітінга) або 143—131 рр. до н. е. (згідно з хронологією "Літопису Чотирьох Майстрів").

Життя і правлінння[ред.ред. код]

Королева Медб, як і епічний герой Кухулін, є героїнею Уладського циклу ірландських легенд, походження і створення якого датують раннім середньовіччям - приблизно до VIII століття. Про неї та про її правління розповідається у відомому ірландському епосі "Викрадення бика з Куальнге" та інших скелах (ірландських сагах) циклу про героя Кухуліна. У "Викраденні" описується як Медб намагається шляхом війни з ірландським регіональним королівством Улад (Ульстер, Ольстер) отримати гігантського бика Донн Куальнге, що належав Дайре мак Фіахні (ірл. - Dáire mac Fiachna) і мав сакральне значення в житті давніх ірландців (переважно пастухів), для того щоб підкреслити свою могутність і зрівнятися у владі і славі зі своїм чоловіком, що володів таким же незвичайним биком - Фінбеннахом. Спочатку Медб хотіла придбати цього бика в обмін на землі і золото. Дайре спочатку погодився, але коли п'яний посланець став нахвалятися, що якби Дайре не погодився обміняти бика, то вони б забрали його силою. Тоді Дайре обурився і забрав свої слова назад - це стало приводом до війни між королівствами Коннахт та Улад. На боці королеви Медб виступили деякі улади, які колись були вигнані з королівства Улад, у тому числі і колишній король Уладу - Фергус мак Ройх (ірл. - Fergus mac Róich), що був коханцем королеви Медб та вигнаний син короля Конхобара Кормак Конд Лонгас (ірл. - Cormac Cond Longas). У війні улади змогли захистити своє королівство тільки завдяки подвигам героя Уладу Кухуліна, бо на решту воїнів Уладу було накладено прокляття богинею війни Махою і тільки на кухуліна прокляття не поширювалось. Після завершення війни бика Донн Куальнге привели в Круахан - столицю Коннахту. Там два бики: Донн Куальнге та Фінбеннах зійшлися в двобої. Переміг Донн Куальнге, але потім і сам помер від ран.

Згідно з легендами і скелами, королева Медб була прекрасною і войовничою королевою Коннахту - королівства, що було розташоване на заході Ірландії і славилось свої ворожбитами, чаклунами, друїдами та відьмами. Королева Медб мала характер мужній, несхильний, вольовий. Спочатку вона була засватана з Конхобаром мак Несс, але потім відмовила йому і вийшла заміж за Айліля, що став королем Коннахту. Від цього чоловіка вона народила сімох синів, всі вони отримали ім'я Майне. Згідно з пророцтвом друїда ворога корлеви - Конхобара, якого королева Медб ненавиділа, вб'є воїн на ім'я Майне.

Згідно з легендами королева Медб була незалежна щодо вибору коханців - її коханцями були Кухулін, Фергус і багато інших епічних героїв.

Королева Медб володіла чаклунством і знанням друїдів, даром передбачати майбутнє. їй служили чисельні духи з потойбічного світу, що приймали вигляд звірів.

Сини[ред.ред. код]

1. Федлімід Майне Ахрамайл, Федлімід Подібний до Батька (ірл. - Fedlimid Maine Athramail).

2. Кайбре Майне Махрамайл, Кайбре Подібний до Матері (ірл. - Cairbre Maine Máthramail).

3. Еохайд Майне Андое, Еохайд Швидкий (ірл. - Eochaid Maine Andoe).

4. Фергус Майне Тай, Фергус Мовчазний (ірл. - Fergus Maine Taí).

5. Кет Майне Моргор, Кет Великого Боргу (ірл. - Cet Maine Mórgor).

6. Шін Майне Мілскохах, Шін Медові Слова (ірл. - Sin Maine Mílscothach).

7. Дайре Майне Моепірт, Дайре Безіменний (ірл. - Dáire Maine Móepirt).

Останні роки правління[ред.ред. код]

Айліль - чоловік Медб убив з ревнощів Фергуса - коханця королеви. Конхобар - король Уладу, одвічний ворог Медб помер. Коналл - герой Уладу прийшов на службу до Медб, бо вбачав у королеві свою останню опору і надію. Медб доручила йому слідкувати за королем Айлілем, який зраджував їй зустрічаючись з іншими жінками. Переконавшись у зраді, Медб доручила Коналлу вбити Айліля, який радий був виконати цей наказ як помсту за Фергуса. Але вмираючий Айліль дав наказ своїм людям вбити Коналла, що вони і зробили.

Смерть[ред.ред. код]

Згідно з легендою під цією кам'яною пірамідою похована королева Медб

Загибель королеви описана в скелі "Смерть Медб". Ще в молодості вона вбила свою сестру Клотру, яка була королевою Коннахту до неї. Через багато років син Клотри - Фурбайде почув як люди хвалили красу королеви Медб, яка купалася в озері. Тоді він схопив шматок сиру і кинув в королеву. Сир влучив королеві в голову і вона моментально померла. Згідно з легендою, королева Медб була похована в камяній піраміді, що разташована на вершині гори Кокнарі (графство Слайгьо), зверху якої був насипаний земляний курган діаметром 55 м і висотою 10 м. Ця спороду збереглася до нашого часу - археологи час її спорудження відносять до епохи залізної доби. Ніяких доказів, що в середині цієї споруди була колись похована королева Медб немає.

Королева Медб і сучасна Ірландія[ред.ред. код]

Портрет королеви Медб був розміщений на ірландській банкноті вартістю 1 ірландський фунт до введення в Ірландії грошової одиниці євро у 2002 році.

Джерела[ред.ред. код]

1. O'Neill J. Cath Bóinde // Ériu. - 1905. - V. 2. - P. 173–185.

2. Hull V. Aided Meidbe: The Violent Death of Medb // Speculum. - 1938. - Vol. 13, issue 1. - P. 52-61.

3. Leahy A. H. (ed. & trans.) Tain Bo Fraech // Heroic Romances of Ireland. - 1906. - Vol. II.

4. Meyer R. The Cherishing of Conall Cernach and the Deaths of Ailill and of Conall Cernach // Zeitschrift für celtische Philologie. - 1897. - vol. 1. - P. 102-111.

5. Ciaran C. Guerilla Tactics // The Tain. - New York: Penguin Group, 2007. - P. 56-60.

6. Meyer K. The Death of Fergus mac Róich // The Death-Tales of the Ulster Heroes.

7. Dexter M. R. Indo-European Reflections of Virginity and Autonomy // Mankind Quarterly. - 1985. - V. 26 (1-2). - P. 57-74.

8. Byrne F. J. Irish Kings and High-Kings // Four Courts Press, Dublin. - 2nd edition, 2001.

9. O'Rahilly F. Early Irish History and Mythology. - Dublin, 1946.

10. Dexter M. R. The Brown Bull of Cooley and Matriliny in Celtic Ireland // Realm of the Ancestors: Essays in Honor of Marija Gimbutas. - 1997. - P. 218-236.

11. Ní Dhomhnaill N. Rogha Dánta // Selected Poems. - Raven Arts Press, 1988.

12. Monaghan P. The Red-Haired Girl from the Bog. - New World Library, 2003. - P. 75-106.