Медичні рукавички

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Tattoo artist with latex gloves.jpg

Медичні рукавички — одноразовий медичний виріб, що виготовляється з гуми, латексу, вінілу чи нітрилу. Є медичною приналежністю та захищає медичний персонал та пацієнтів.

Вони забезпечують санітарію в лікарняних умовах, обмежуючи вплив на пацієнтів інфекцій. Рукавички також слугують для захисту медичних працівників від захворювань у разі контакту з рідинами організму та шкідливих речовин.

Історія[ред. | ред. код]

Угорський хірург І. Ф. Земмельвайс першим в 1847 році припустив, що післяопераційні ранові інфекції виникають внаслідок бактерій, проникаючих в рану з необроблених інструментів і рук хірургів. Земмельвайс першим почав застосовувати методи асептики на практиці, припустив, що інфекцію приносять з інфекційного та патологоанатомічного відділень лікарні лікарі, і зобов'язав персонал лікарні перед маніпуляціями з вагітними та породіллями знезаражувати руки розчином хлорного вапна, завдяки чому смертність серед жінок і новонароджених впала з 18 до 2,5%.

Вперше медичні рукавички стали застосовуватися в госпіталі Джона Гопкінса.

Перші одноразові медичні рукавички були виготовлені в 1964 році компанією Ansell, заснованою в 1905 році в Мельбурні Еріком Анселлом.

Загальні відомості[ред. | ред. код]

Медичні рукавички традиційно виготовляються з латексу з присипкою з кукурудзяного крохмалю всередині для полегшення при надяганні.[1] Кукурудзяний крохмаль замінив присипку з лікоподію та/або тальку, а оскільки навіть кукурудзяний крохмаль може перешкоджати одужанню, якщо він потрапляє в тканини (як під час хірургічної операції)[2], все частіше при операціях та інших чутливих процедурах рукавички використовуються без присипки. Для виготовлення рукавичок без крохмального порошку використовуються спеціальні виробничі процеси.

Існують два основних види рукавичок: оглядові (або діагностичні - розміри S, M, L, X) та хірургічні. Хірургічні рукавички робляться більш точного розміру (нумерація розмірів зазвичай від 5,5-6-6,5-7-7,5-8-8,5-9) і виготовляються з вищої специфікації.

Через зростання рівня алергії на латекс серед медичних працівників, а також у широких верствах населення, спостерігається тенденція до переходу на рукавички з матеріалів без латексу, таких як вініл або нітрильний каучук. А проте ці рукавички ще не замінили латексні в хірургічних процедурах, як рукавички з альтернативних матеріалів, тому що вони не дають таку повну свободу і високу чутливість при торканні, як хірургічні рукавички з латексу. Висококласні рукавички не з латексу (як, наприклад, нітрилу) також стоять удвічі дорожче їхнього латексного аналога, що часто заважає переходу на використання цих альтернативних матеріалів у чутливих до витрат установах, подібно багатьом лікарням.

Примітки[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • ДСТУ EN 455-2:2015 Медичні рукавички для одноразового застосування. Частина 2. Вимоги та випробування фізичних властивостей (EN 455-2:2015, ІDT)
  • ДСТУ EN 455-4:2014 Захисні засоби. Рукавички медичні одноразового використання. Частина 4. Вимоги та методи випробування для визначення строку придатності (EN 455-4:2009, ІDT)
  • ДСТУ EN ISO 21171:2014 Рукавички медичні. Методи визначання поверхневої пудри, яку видаляють (EN ІSO 21171:2006, ІDT)
  • ЗАСОБИ ІНДИВІДУАЛЬНОГО ЗАХИСТУ. РЕКОМЕНДАЦІЇ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ (C.43)

Посилання[ред. | ред. код]