Мирослав Гермашевський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мирослав Гермашевський
пол. Miroslaw Hermaszewski
Miroslaw H.jpg
Дата народження 15 вересня 1941(1941-09-15) (79 років)
Місце народження Липники
Країна: Третій Рейх Третій РейхПольща Польща
Alma mater: Демблінське воєнне авіаційне училище, Академія Генерального штабу імені Кароля Сверчевського
Військове звання: бригадний генерал
Місії: «Союз-30»
Час у космосі: 7 днів, 22 години, 2 хвилини, 59 секунд
Нагороди:

 

Герой Радянського Союзу
Орден Леніна
Орден «Хрест Грюнвальда» 1 ступеня

Мирослав Гермашевський (пол. Mirosław Hermaszewski; нар. 15 вересня 1941(19410915), Липники, Район Березне Костопільської округи, сучасний Березнівський район, між селами Білка та Зурне) — перший польський космонавт. Герой Радянського Союзу (1978), нагороджений орденом Леніна, польським Хрестом Грюнвальда першого ступеня, іншими польськими орденами та медалями. Вдостоєний медалі на честь Коперніка Польської академії наук.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походить з багатодітної родини малоземельного селянина, був сьомою дитиною. 1943 року залишився без батька — загинув у бою в часі польсько-українського протистояння, село було знищене.

З ранніх літ захоплювався авіацією, ще в початкових класах став відвідувати авіамоделювальний гурток, згодом займався планеризмом — посвідчення планериста отримав раніше за паспорта.

1961 року закінчує середню школу та вступає до Демблінського воєнного авіаційного училища. Після закінчення навчання проходив службу в частинах винищувальної авіації протиповітряної оборони Польської Народної Республіки.

Протягом 1969—1971 років навчався в Академії Генерального штабу імені Кароля Сверчевського на авіаційному факультеті, закінчив з відзнакою та продовжив службу в авіаційних частинах Війська Польського.

1975 року стає командиром полку винищувальної авіації, 1976 року разом з Зеноном Янковським відібраний для проходження підготовки до польоту на радянському космічному кораблі по програмі «Інтеркосмос».

В грудні 1976 приступив до тренувань в Центрі підготовки космонавтів ім. Ю. Гагаріна; пройшов пришвидшений курс підготовки до польотів в космос на космічному кораблі «Союз» та орбітальній станції «Салют-6».

Протягом 27 червня — 5 липня 1978 року здійснив польот в космос разом з радянським космонавтом Петром Климуком — як космонавт-дослідник космічного корабля «Союз-30», протягом семи днів працював на борту орбітальної станції разом з членами основного екіпажу Володимиром Ковальонком та Олександром Іванченковим. Загальна протяжність польоту склала 7 днів, 22 години, 2 хвилини та 59 секунд.

Після приземлення та проходження курсу реабілітації повернувся до Польщі, продовжив службу в польських збройних силах. При введенні 1981 року в Польщі воєнного стану входив до складу Військової ради національного порятунку.

1982 року закінчив московську Військову академію Генерального штабу ім. К. Є. Ворошилова, того ж року стає начальником польського льотного училища «Школа орлят».

Після того був замісником начальника Головного політичного управління польської армії — до 1989 року, коли політичні органи в армії ПНР були зліквідовані.

В 1988—1991 роках був комендантом (начальником) польської Вищої офіцерської льотної школи.

2000 року пішов у відставку. В подальшому на громадських засадах займається пропагандою космонавтики.

Приїздив в 2000-х роках до Березного, не знайшовши могили батька, розсипав квіти по всьому цвинтарі. У червні 2013 року знову побував у Березному, взяв участь у відкритті пам'ятника полякам, похованим на колишньому римо-католицькому кладовищі, де похований і його батько.

Джерела[ред. | ред. код]