Збройні сили Польщі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
[[Збройні сили {{{країна}}}]]


Збройні Сили Республіки Польща, скор. ЗСРП, Військо Польське (пол. Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej) — збройні сили Республіки Польща. Діють у відповідності з Стратегію національної безпеки Республіки Польща та призначені для оборони держави від зовнішньої збройної агресії, для врегулювання міжнаціональної ворожнечі, а також у різноманітних гуманітарних місіях.

Складаються з Сухопутних війська(Wojska Lądowe RP), ВМФ (Marynarka Wojenna RP), Військово-повітряні сили (Siły Powietrzne RP) та Сил спеціального призначення (Wojska Specjalne RP). Перебувають під командуванням Міністерства національної оборони (Ministerstwo Obrony Narodowej)). Станом на 2009 рік Польща займає двадцять першу позицію у світі за рівнем військових витрат, відповідно до SIPRI. Польські солдати були розгорнуті в Іраку і Афганістані, і 22 загинуло в Іраку в період вторгнення в 2003 році і виведення військ у 2008-му.

Історія Збройних сил Польщі[ред.ред. код]

Прообраз сучасної армії був створений у 1918 році з трьох окремих елементів — частин російської, австро-угорської і прусської армій, оснащених зброєю, що залишилася після Першої світової війни. Збройні сили зросли під час польсько-радянської війни 19201921 років майже до 800 000 військовиків, але потім були скорочені після підписання Ризького мирного договору. Станом на початок Другої світової війни чисельність польських збройних сил становила майже мільйон чоловік. Вони зазнали поразки після нападу Нацистської Німеччини 1 вересня та СРСР 17 вересня 1939 року.

Деякі польські війська залишили розділену країну і приєдналися до союзних військ, де діяли на інших театрах війни. Ті, хто залишився в Польщі, увійшли до партизанських підрозділів Армії Крайової та інших партизанських груп, які воювали проти іноземних окупантів на території Польщі.

Армія Людова, сформована в Радянському Союзі і частково інтегрована з Червоною армією стала основою збройних сил повоєнної Польщі.

Після краху Варшавської системи та розвалу СРСР у 1991 році збройні сили Польщі були реформовані. Керівництво країни, відповідно до прагнень польського народу, обрало шлях інтеграції до системи колективної євроатлантичної безпеки, що передбачав входження Польщі до НАТО.

12 березня 1999 року Польща стала членом НАТО.

Від 1 січня 2010 року Збройні Сили Республіки Польща повністю перейшли на конктрактну основу.

Загальна структура Збройних сил Польщі[ред.ред. код]

Польські Збройні Сили складаються з 100 300 чоловік на дійсній військовій службі і 20000 активного кадрового резерву. При необхідності можуть бути мобілізовані близько 240 000 персоналу. ЗСРП складають з чотирьох компонентів:

 • Сухопутні війська: 68 704
 • ВПС: 29 126
 • ВМФ: 12 102
 • Спецназ: 1700

Усі чотири гілки посилюються і підтримуються:

 • Військова інфраструктура: 43768 (39,8% від усього активного персоналу), що включає в себе:
  • Міністерство національної оборони Республіки Польща
  • централізованого допоміжного
  • Військове командування
  • Постачання і тилове забезпечення
  • 4500 військовиків-жандармів

Військовий резерв сил: 20 000

Крім того, у Польських Збройних Силах зайнято близько 46 000 цивільних осіб. У 2010 році Міністерство національної оборони Республіки Польща оголосило про свій намір скоротити чисельність військового персоналу приблизно на 10% до 2012 року.

Див. також[ред.ред. код]

Відео[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]