Мозоля

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мозоля
4021 - Zermatt - Feet after hiking.JPG
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 L84
MeSH D002145
Мозоля у Вікісховищі?

Мозо́ля[1] або мозо́ль, род. відм. мозоля[2] (лат. callus, clavus) — розрощення рогового шару шкіри у місцях, що зазнають тривалого тиснення або тертя. Частіше за все трапляються на руках і ногах.

Розрізнюють тверді мозолі і м'які. Тверда (або суха) мозоля проявляється у вигляді зроговілих ділянок шкіри і пов'язана з омертвінням клітин епітелію. М'яка (мокра) мозоля являє собою кулястий виступ на поверхні шкіри, наповнений лімфою. Мокрі мозолі також називають пухирами (лат. bulla).

Види[ред. | ред. код]

Сухі мозолі можна розділити на пласкі і клиноподібні. Пласка мозоля (лат. callus) являє собою ділянку зроговілої шкіри. Клиноподібна (або стриженева) мозоля (лат. clavus) відрізняється тим, що мають у центрі клиноподібний виріст (стрижень), спрямований верхівкою вглиб тканин, який завдає при натисненні досить сильного болю.

Мокра мозоля-пухир

Сухі мозолі на ступнях ніг часто називають натоптнями[3] (втім, засвідчене словниками значення цього слова — «утоптаний сніг»)[4]. Причиною натоптнів часто є не натирання, а тривале тиснення на ділянку шкіри, спричинене нерівномірним навантаженням на стопу. У західних діалектах мозолі відомі як нагні́тки (однина нагніток або нагнітка, пор. пол. nagniotek, діал. nagniotka)[5].

«Видалення мозоль на ногах цирульником». XVII ст. Приписується Йосу ван Красбеку

Запобіжні заходи[ред. | ред. код]

Для запобігання мозолям на руках використовують захисні рукавички, натирають руки тальком. Щоб уникнути мозолів на ногах, треба ретельно підбирати взуття за розміром[6], усувати складки на шкарпетках. Оскільки мозолі утворюються частіше на вологій шкірі, необхідно тримати взуття, а також шкарпетки (онучі) в сухості, забезпечувати вентиляцію стоп у літній період.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]